İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran'da son haftalarda bazı siyasilerin, İran İslam İnkılabı Rehberi Seyyid Ali Hamaney'in nükleer silahları yasaklayan fetvasının değişebileceğini iddia etmesine ilişkin olarak, "İran'ın nükleer doktrininde değişiklik olmadı. İran, fetva doğrultusunda nükleer silahların üretilmesini ve kullanılmasını yasaklamıştır." açıklamasını yaptı.

Kenani, kitle imha silahlarının uluslararası güvenliğin yanı sıra insanlık için tehdit oluşturduğuna inandıklarını kaydetti.

Ülkesinin Filistin vatandaşları için sanal bir konsolosluk açmayı planladığını ve şu anda sistemin test aşamasında olduğunu ifade eden Kenani, "Yapılan istişareler sonucunda Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Filistin için sanal bir büyükelçiliğin açılması için gerekli mekanizmalar test aşaması olarak yürütüldü." diye belirtti.

Siyonist rejimin 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki konsolosluğuna saldırısından sonra ülkede bazı siyasiler, nükleer silah fetvasının değişebileceğine ve İran'ın da nükleer silah üretebileceğine dair açıklamalarda bulunmuşlardı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise 27 Nisan'da yaptığı bir konuşmada, fetva doğrultusunda ülkesinin nükleer ve savunma doktrininde nükleer silah üretimine yer olmadığını ifade etmişti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha