Associated Press'in (AP) bildirdiğine göre, ABD ordusu, Gazze Şeridi açıklarında, Kıbrıs'tan bölgedeki nüfusa deniz yoluyla "insani yardım ulaştırma" iddiasıyla yapılan büyük bir yüzer iskelenin inşasını tamamladı.

Tesisin inşası 320 milyon dolar ve iki aydan fazla sürdü; sert hava koşulları ve dalgalı deniz nedeniyle tamamlanma tarihlerini iki hafta geciktirdi.

Pentagon daha önce Gazze'deki çatışmaların iskelenin bulunduğu bölgeyi tehdit etmediği ve Gazze'de Amerikan askeri olmayacağı yönünde iddialarda bulunmuştu.Bakanlık, güvenlik durumunu yakından takip edeceklerini, sorun olması durumunda deniz yolunu geçici olarak kapatabileceklerini açıkladı. ABD Merkez Komutanlığı, iskele bölgesinde çalışan personelin güvenliğinin sağlanması için işgal rejimi ile birlikte çalıştıklarını kaydetti.

Geçen hafta yiyecek taşıyan ilk geminin Kıbrıs adasından ayrıldığı ve yakın zamanda limana teslim edileceği ifade edildi.

Ancak insani yardımların ulaştırıldığı bu deniz yolunun Gazze Şeridi'ne giden kara yollarının yerini alamayacağı yönündeki yaygın görüş hakim.

AP'nin haberine göre insani kargo, Kıbrıs Larnaka'da kontrol edildikten sonra ticari araçlarla geçici limana götürülecek ve kamyonlara yüklenecek. Araçlar daha sonra deniz yoluyla birkaç kilometre uzaktaki siyonist duba iskelesine nakledilecek, yardımlar ise kamyonla karadaki güvenli bölgeye taşınacak. Yardımları insani yardım kuruluşları dağıtacak ancak hangileri olduğu henüz belli değil.

İşgal limanı olarak nitelendiriliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Hakkı Özel Raportörü Michael Fakhri, mart ayı başlarında yaptığı açıklamada, ABD'nin Gazze'ye yardım götürmek için geçici bir liman kurma planının "Amerikan kamuoyuna yönelik alaycı bir oyun olduğunu ve kitlesel açlığı önlemeyeceğini" söylemişti.

Fakhri, "Ne iskele ne de Gazze'ye hava yoluyla yapılan yardımların artması açlıktan ölümleri engellemeyecek" diyen BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Michael Fakhri, siyonist rejimin ana müttefiki ABD'nin böyle bir tedbire başvurmasının "alaycı bir şekilde saçma" olduğunu söylemişti.

Bu hamlenin "bilhassa Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken Amerikan iç kamuoyuyla bağlantı kurmaya yönelik bir performans" olduğunu söyleyen BM raportörü, siyonist rejimi Gazze'ye kasıtlı bir "açlık kampanyası" yürütmekle suçlamıştı.

Öte yandan Filistinli halkı ve aktivistler de bu limanı "işgal limanı" olarak nitelendiriyor. Filistinliler, inşa edilecek limanda işgal ordusunun muhakkak çıkarlarının olduğunu, ABD'nin Gazze halkının menfaatini düşünmediğini belirtiyor. Filistinliler, ABD'nin gerçek arzusunun insani yardım olmadığını, yardımların karadan daha fazla ulaştırılabileceğini, ancak buna engel olunduğunu ifade ediyor. (İLKHA)

Kaynak: ilkha