Şanlıurfa Harran Üniversitesi'nde 4 öğrenci kulübü öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe yüzlerce öğrenci katılarak Gazze'ye destek için yürüdü.

Ellerinde siyonistlerin zulmünü gösteren ve Gazze'ye destek pankartı taşıyan öğrenciler, Osmanbey Kampüsü'nde El Battani Kütüphanesi'nden merkezi yemekhaneye kadar yürüdü.

"Kampüste İntifada Yürüyüşü" temasıyla gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Erdemli Gençlik Kulübü Sözcüsü İsmail Doyar tarafından basın açıklaması okundu.

"Gazze için kampüsler ayağa, yaşasın küresel intifada"


 

7 Ekim'den bu yana siyonistlerin insanlık dışı saldırılarının ne kadar barbarca ve ölçüsüzce olduğunun herkes tarafından görüldüğünü ifade eden Doyar, "Malumunuz olduğu üzere 7 Ekim Cumartesi sabahı gözümüzü HAMAS'ın başlattığı kutlu bir direnişle açtık. Filistin topraklarında şimdiye kadar benzeri olmayan bir kahramanlık destanına hep beraber şahitlik ettik. Küresel emperyalizmin ileri karakolu terör rejimi israilin aşılamaz denilen savunma sistemi, yazılan bu destanla delinmiştir. Öyle bir delik açıldı ki ışığı Kudüs ve Mescid-i Aksa'yı aydınlatmış ve kutsallarımızın özgürlüğüne yönelik umutlarımız artmıştır. Öte yandan tüm dünya yaklaşık 7 aydır süren insanlık dışı saldırılarla israilin ne kadar barbar ve ölçüsüz bir rejim olduğuna şahitlik etmektedir. Her türlü hürmetin çiğnendiği bu savaşta, siyonist israil; hastanelerden okullara, pazar yerlerinden sivil yerleşim alanlarına hedef gözetmeksizin saldırmış ve binlerce kardeşimizi şehit etmiştir. Şunu çok iyi biliyoruz ki bu savaş, sadece siyonist israil ile HAMAS arasında gerçekleşen bir savaş değil. Bu savaş Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa ve daha nice sömürgeci devletin de dahil olduğu bir savaş. Batılı devletler bu katliama göz yummanın da ötesinde israili açıkça desteklemekten çekinmiyor. Katil rejimi soykırım silahlarıyla teçhiz eden ABD, Gazze'deki mezalimin bizatihi faili konumunda olmayı sürdürüyor. Tüm bunlar yaşanırken, dünyanın gözü önünde işlenen cürümlere adeta bir 'yeryüzü itirazı' yapılıyor. Yeryüzünün farklı coğrafyalarından vicdanlı ve erdemli insanların itirazlarına, israili kınayan eylemlerine ve Gazze'ye yönelik destek gösterilerine şahitlik ediyoruz." diye konuştu.

"İnsanlık vicdanı siyonizmi yenecek"

İşgal rejimine karşı direnişin daha fazla genişlemesi için Allah'a dua ettiklerini ifade eden Doyar, "Hassaten son günlerde ABD'nin çeşitli eyaletlerindeki üniversitelerde siyonizm karşıtı gösterilerin yoğunlaştığına şahitlik ediyoruz. Harvard'dan Yale'e, California'dan Texas'a kadar Amerika'nın önde gelen 25'e yakın üniversitesinde devam eden destek eylemlerinde bir taraftan siyonist vahşet lanetlenirken diğer taraftan Amerika'nın israile verdiği destek protesto ediliyor. Kampüslere adeta Filistin kampları kuran öğrencilere, akademisyenler de destek veriyor. Gazze'de yakılan direniş meşalesinin aydınlığında dünya, zulmün membaı ABD'de zalim yöneticilerine hakkı çekinmeden haykıran binlerce vicdan sahibine şahitlik ediyor. Bizler, üniversiteli Müslümanlar olarak, Columbia Üniversitesi'nde başlayarak Amerika'da dalga dalga yayılan Filistin eylemlerine Türkiye'den, Şanlıurfa'dan, Harran Üniversitesi'nden selam gönderiyoruz. Onlar, yaptıkları eylemlerle katil netanyahuyu rahatsız ettiler. Üniversitelerinin siyonizm yanlısı tutumuna, polislerin şiddetine rağmen onurlu Filistin direnişine destek verdiler ve vermeye de devam ediyorlar. Yakın tarihin en örgütlü kötülüğü olan siyonizmle mücadele sathının daha da genişlemesi için Rabbimize dua ediyoruz. Dünyanın tüm vicdanlı halklarını adalet ve iyilikte buluşmaya, zalimlerin zulmünü suratlarına haykırmaya davet ediyoruz. Ve inanıyoruz ki: İnsanlık vicdanı siyonizmi yenecek." ifadelerine yer verdi.

Son olarak ABD üniversitelerinde devam eden destek eylemleri için teşekkür eden Doyar, "Gazze'ye destek gösterilerine devam eden öğrenci arkadaşlarımıza kendi dilleriyle sesleniyor ve diyoruz ki, Columbia ve diğer üniversitelerin direnen onurlu öğrencilerine, Türkiye'den, Şanlıurfa'dan selamlar. Değerli arkadaşlar, sizler çok kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Bu onurlu duruşunuzdan ve kararlı eylemlerinizden vazgeçmeyin. Bizler inanıyoruz ki insanlık vicdanı siyonizmi yenecek." ifadelerini kullandı.  

Yapılan basın açıklamasından sonra oturma eylemine başlayan öğrenciler hep birlikte "Bir Sabah Gelecek Kardan Aydınlık" ilahisini seslendirdi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha