İşgalci ABD, 3 askerinin öldüğü Ürdün-Suriye sınırındaki üslerine yapılan insansız hava aracı (İHA) saldırılarına karşılık verdiğini açıkladı.

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada, "ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) güçleri, İran'ın İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) Kudüs Gücü ve ona bağlı milis gruplarına karşı Irak ve Suriye'de hava saldırıları düzenledi. ABD askeri kuvvetleri, aralarında ABD'den kalkan uzun menzilli bombardıman uçaklarının da bulunduğu çok sayıda uçakla 85'ten fazla hedefi vurdu. Hava saldırılarında 125'ten fazla hassas mühimmat kullanıldı. Vurulan tesisler arasında komuta ve kontrol operasyon merkezleri, istihbarat merkezleri, roketler ve füzeler, insansız hava aracı depoları ile ABD ve Koalisyon güçlerine yönelik saldırıları kolaylaştıran milis gruplarının ve onların Devrim Muhafızları sponsorlarının lojistik ve mühimmat tedarik zinciri tesisleri yer alıyordu." ifadelerine yer verildi.

ABD CENTCOM Komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla ise yaptığı açıklamada "İran'ın İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) Kudüs Gücü ve ona bağlı milis grupları, Irak ve bölgenin istikrarına ile Amerikalıların güvenliğine doğrudan tehdit oluşturmaya devam ediyor. Harekete geçmeye, halkımızı korumak için ne gerekiyorsa yapmaya ve onların güvenliğini tehdit edenleri sorumlu tutmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Ürdün sınırları içindeki stratejik ABD üssü Kule 22 adlı üsse düzenlenen saldırıda 3 Amerikan askeri ölmüş, 40'tan fazla asker de yaralanmıştı.

ABD yönetimi, söz konusu saldırıya karşılık olarak çok katmanlı ve zamana yayılmış şekilde saldırılar düzenleyeceğini ve İran destekli grupların hedef alınacağını açıklamıştı.

(İLKHA)

Kaynak: ilkha