İşgal ordusu, iki hafta süren saldırı ve kuşatmanın ardından bu sabah erken saatlerde Şifa Hastanesi ve çevresinden tamamen çekildi.

İşgal kuvvetleri güneye, Şeyh Aclin ve Tel El-Hava mahalleleri arasındaki bölgede tank ve buldozerlerin konuşlandırıldığı kamplarına doğru yöneldi.

El Cezire muhabiri, görgü tanıklarının, geri çekilmenin aniden olduğunu ve hastane yakınındaki konut binalarını hedef alan silah sesleri ve tank mermileriyle aynı zamana denk geldiğini söylediğini aktardı.

El Cezire kameralarına yansıyan görüntülerde, Şifa Hastanesi çevresindeki sokak ve yollarda yanmış şehit cesetlerinin yayıldığı görülürken, sağlık kaynakları, işgal kuvvetlerinin geri çekilmesinin ardından hastane ve çevresindeki sokaklarda yüzlerce şehidin cesedinin bulunduğunu bildirdi.

Yerel kaynaklar, işgal kuvvetlerinin, hastane binalarını yakarak tamamen hizmet dışı bırakmasına neden olduğunu belirterek, hastane ve çevresindeki binalarda hasarın boyutunun çok büyük olduğunu vurguladı.

İşgalin geri çekilmesinin ardından yüzlerce Filistin, hastane binalarındaki yıkımı incelemek için bölgeye akın ederken, birçok kişi de yaralıları ve hastanede mahsur kalan hastaları tahliye etmek için çalıştı.

İşgalcilerin 2 haftalık kuşatma ve saldırısı boyunca insani yardım misyonları veya tahliye operasyonları gerçekleştirmek üzere bölgeye yardım ekipleri ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin gelmesini engellemesi, hastane çevresinde insani ve sağlık krizine yol açmıştı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha