Hizbullah, yaptığı açıklamada işgal rejiminin Kfar Shuba tepelerindeki “Ruwaisat El-Alam” bölgesini ve işgal altındaki Lübnan'ın Şebaa Çiftliklerini iki kez hedef aldığını duyurdu.

İlk operasyonun füze kullanılarak gerçekleştirildiğini ve doğrudan isabet sağlandığını belirten Hizbullah, ikinci operasyonda ise aynı yerin yakınlarında toplanan işgal askerlerinin hedef alındığını kaydetti.

Hizbullah, iki operasyonunun da Gazze halkına ve onların direnişine destek amacıyla gerçekleştirildiğini, bu kapsamda 8 Ekim 2023'ten bu yana işgal hedeflerine yönelik operasyonlarını sürdürdüklerini bildirdi.

Öte yandan işgal ordusu da Lübnan kasabalarına çok sayıda saldırı düzenledi. İşgalciler, Aytarun kasabasının eteklerine iki saldırı düzenlerken Mecdalzun köylerinin eteklerini topçu ateşiyle hedef aldı.

Lübnan medyası da işgal altındaki Yukarı Celile'deki bir hedefe Lübnan'dan doğrudan ateş açıldığını bildirirken, İbrani medyası bu öğleden sonra "kuzeydeki Kiryat Shmona ve Tel Hai'de sirenlerin durmadığını" bildirdi.

İşgal altındaki Filistin'in kuzeyindeki El-Manara yerleşim biriminin yöneticisi Orly Ishaq, devam eden direniş operasyonları sonucunda, Hizbullah'ın attığı roket ve top mermileri nedeniyle yerleşim yerlerinin büyük hasara uğradığına dikkat çekti.

Ishaq, işgal yerleşimindeki "yaklaşık 155 evden 103 evin Hizbullah ateşlerinden zarar gördüğünü, bunun da El-Manara'daki toplam evlerin yaklaşık yüzde 70'ine karşılık geldiğini" ifade etti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha