İslami direniş hareketi HAMAS, Uluslararası Adalet Divanı'nın ihtiyati tedbir kararına ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.

Açıklamada, "Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'nın işgalci devleti soykırım suçlamasıyla suçlayan ve işgalci ordunun sivilleri korumasını, Gazze Şeridi'nde halkımıza uygulanan ablukayı kaldırmasını talep eden kararını memnuniyetle karşılıyoruz." denildi.

Kararın, Gazze'deki Filistin halkına yönelik her türlü saldırının durdurulması anlamına geldiği ifade edilen açıklamada, "Uluslararası topluma, düşmana mahkeme kararlarını uygulamaya ve halkımıza karşı devam eden 'soykırım suçunu' durdurmaya çağrıda bulunuyoruz. Mahkemenin işgalci devleti 'soykırım', savaş suçu işlemekten mahkum eden nihai kararlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kararın, düşman liderlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde bu suçlardan sorumlu tutulmasının önünü açtığını vurgulayan HAMAS, ayrıca Filistin halkının kendi kaderini tayin etme, bağımsız devletlerini kurma ve topraklarına geri dönme haklarını da teyit ettiğini belirtti.

Açıklamanın sonunda HAMAS, "Güney Afrika Cumhuriyeti'nin asil duruşunu, Filistin halkımıza verdiği desteği ve davalarının adaletini, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıyı püskürtmek için gösterdiği samimi çabayı ve israilin vahşi suçlarını reddetmesini takdir ediyoruz. Bu asil insani harekete destek veren tüm ülkelere de teşekkürlerimizi iletiyoruz." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha