Hamdan, El Cezire' Net'e, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıyla ilgili olarak Paris'te düzenlenen dörtlü toplantı hakkında konuştu.

Toplantıya ilişkin kendilerine Katar tarafından sunulan teklifi, durum olgunlaştığında ve verecekleri cevabı sunup anlaşmaya vardıklarında bunu duyuracaklarını söyleyen Hamdan, "Ancak şu ana kadar teklif belgesine tarafımızdan herhangi bir yanıt gelmedi ve dolayısıyla bir anlaşma da yok." dedi.

Son saatlerde yayılan ve yeni bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varılmaya yakın olduğu iddialarının sızdırılmasına değinen Hamdan, işgal hükümetinin başı olan Binyamin Netanyahu'nun iktidar koalisyonunun ve esir ailelerinin yoğun baskısıyla karşı karşıya olduğunu, sızıntının bu baskıyı hafifletmek için yapıldığını kaydetti.

Hamdan, HAMAS olarak bir öneriyi incelediklerinde ve bir öneriye yanıt verdiklerinde Filistin halkına yönelik saldırıların tamamen durması, ablukanın kaldırılması, tüm yardımların ve yeniden imarın sağlanmasını şart koştuklarını vurguladı.

HAMAS'ın şu anda üzerinde çalıştığı belgede yer alabilecek maddelere ilişkin bir soruya Hamdan, "Teklif halen inceleniyor, dolayısıyla bu konuda bir cevap vermek istemiyorum." dedi ve şunu ekledi:

"İşgalden ya da Amerikan yönetiminden gelen fikirlerin hiçbiri Filistin halkının istediğini karşılamıyor. Bu yeni bir şey değil. Amerika'nın Filistin meselesine çözüm bulmaya yönelik girişimlerinin tüm tarihine bakıldığında, tek bir mantığa, yani israilin istediği şeye ve Filistin meselesini tasfiye etme mantığına dayanıyor. Bu nedenle teklifleri sadece Amerika ya da israil üzerinden sunulduğu için değil, Filistin halkının çıkarları ve ihtiyaçları olan belirli bir temele dayanarak ele alıyoruz." (İLKHA)

Kaynak: ilkha