HAMAS, yaptığı açıklamada, işgalci nazi ordusunun, bu gece Refah şehrine saldırı düzenleyerek savunmasız ve yerinden edilmiş kadın, çocuk ve yaşlıların da aralarında bulunduğu 100'den fazla kişiyi şehit ederek korkunç bir katliam gerçekleştirdiğini kaydetti.

HAMAS, "Düşman terör ordusunun Refah kentine saldırısı birleşik bir suç olup, soykırım savaşının devamı ve halkımıza karşı gerçekleştirdiği katliamların kapsamının genişletilmesidir. Yaklaşık 1,4 milyon vatandaşın bu şehirde toplanmış olması ve sokaklarının yerinden edilmişler için kamplara dönüşmüş olması nedeniyle bu şehrin yaşadığı trajik koşullar göz önüne alındığında, insanlar en temel ihtiyaç maddelerinden dahi yoksun olmaları nedeniyle son derece zor ve acımasız koşullarda yaşamaktadırlar." ifadelerini kullandı.

"Katliamın sorumlusu Biden’in şahsı ve işgal hükümetidir"

Netanyahu'nun terörist hükümeti ve soykırımcı askerlerinin, Uluslararası Adalet Divanı'nın iki hafta önce aldığı ‘’soykırım eylemi olarak kabul edilebilecek her türlü adımın durdurulmasını da içeren acil tedbirlerin alınması’’ kararlarını umursamadığını vurgulayan HAMAS, "Bu katliamın sorumlusu Amerikan yönetimi, Başkan Biden’in şahsı ve işgal hükümetidir. Bunun nedeni, Netanyahu'ya dün yaktıkları yeşil ışık, imha ve katliam savaşının sürdürülmesi için para, silah vermeleri ve siyasi kılıf sağlayarak sundukları açık destektir." dedi.

HAMAS, şu çağrıda bulundu: "Arap Devletleri Ligi'ni, İslam İşbirliği Teşkilatı'nı ve BM Güvenlik Konseyi'ni, Siyonist saldırganlığı ve Gazze Şeridi'nde savunmasız sivillere yönelik devam eden soykırım suçlarını durdurmak için acil ve ciddi adımlar atmaya çağırıyoruz." (İLKHA)

Kaynak: ilkha