Bağlan Vali Yardımcısı Molla Alem Macidi, yaptığı açıklamada, son dönemde yaşanan ani sel baskınlarının Gozargah-e-Noor, Jelgah, Nahrin, Dushi, Baghlan-e-Markazi, Dahna-e-Ghori, Tala-o-Barfak ve Barka ilçelerinin yanı sıra eyaletin büyük bölümünde etkili olduğunu söyledi.

Macidi, eyaletteki sel felaketleri nedeniyle en az 130 kişinin hayatını kaybettiğini, 100 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Felaketin çoğunlukla Barka ve Baghlan-e-Markazi bölgelerindeki yerel halkı etkilediğini söyleyen Majidi, ölü sayısının artmasının beklendiğini kaydetti.

Takhar'ın afet yönetim otoritesi başkanı Ahmad Sir Sacid ise eyaletinin Namak Ab, Ishkamish, Farkhar ve Kafgan ilçelerinde de 20 kişinin öldüğünü ve 14 kişinin yaralandığını söyledi.

Sacid, 300 evin yanı sıra elektrik ve iletişim tesislerinin de ciddi hasar gördüğünü sözlerine ekledi.

Bu arada yabancı medya, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü'nün Bağlan'da 200'den fazla kişinin hayatını kaybettiğin ve binlerce evin yıkıldığını veya hasar gördüğünü söylediğini aktardı.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Dünya Gıda Programı Afganistan birimi ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ölü sayısının en az 300 olduğunu, binden fazla evin de yıkıldığını aktırdı. 

Afganistan İslam Emirliği (IEA), tüm yetkililere ve kurumlara, kaynaklarını selden etkilenen insanları kurtarmak ve onlara yardım etmek için kullanma talimatı verdi.

Selden etkilenen bölgelerde mahsur kalanları kurtarmak için çalışmaların sürdüğü bildirildi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha