Türkiye ile Yunanistan arasında yaklaşık 15 aydır devam eden yakınlaşma süreci kapsamında Yunanistan Başbakanı Miçotakis Türkiye’ye gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis, bir yıl içerisinde 4'üncü kez buluşmuş olacak.

Miçotakis'in Ankara ziyaretinde, başta ekonomi olmak üzere ulaştırma, bilim, teknoloji, tarım, turizm, sağlık ve beşerî ilişkiler gibi çeşitli alanlardaki iş birliğinin devamı yönünde bir kararlılık ortaya konacak.

Görüşmede, iki ülke arasındaki 6 milyar dolara yaklaşan ticaret hacminin, 10 milyar dolara çıkarılmasına yönelik ortak hedef değerlendirilecek.

Türk ve Yunan iş adamlarının, yeni kurulacak Ortak İş Konseyi çatısı altında bir araya gelmesi planlanan ziyarette, ayrıca terörle mücadelede iş birliğinin ve bu konulardaki beklentilerin gözden geçirilmesi planlanıyor.

Görüşmede Türkiye tarafının Gazze'deki duruma ilişkin bölgesel ve uluslararası gelişmelerle ilgili görüşlerini aktarması öngörülüyor.

Görüşmelerde ayrıca Batı Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki soydaşlar, düzensiz göç gibi konuların da ele alınması bekleniyor. (İLKHA)

Kaynak: ilkha