Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara’nın Kahramankazan İlçesinde yapımı tamamlanan TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedeklilik Merkezi'nin açılışını yaptı.

Bakan Uraloğlu, törende yaptı konuşmada TÜRKSAT’ın stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, "“Bildiğiniz üzere asker kılığına bürünmüş, devletin her noktasına sızmış hain FETÖ mensupları milli irademizi ortadan kaldırmak istediler. Darbe girişiminde ilk buraya saldırdılar. Milletimizin iradesini kırmak için korsan televizyon yayını yapmaya kalktılar. Başarılı olamayınca TÜRKSAT’ı hedef aldılar.  Hain FETÖ mensupları TÜRKSAT'ı hedef alarak milli iradeyi yok etmeye çalıştılar. Bu noktada açılışı gerçekleşen merkezimiz; TÜRKSAT bünyesinde yürütülen hizmetlerin olağanüstü durumlar veya sistem kaynaklı acil durumlarda yayıncılık hizmetlerinin kesintiye uğramaması açısından büyük öneme haizdir”" dedi.

Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT Uydu Yer Sistemleri Yedeklilik Merkezi’nin teknik fonksiyonuna ilişkin olarak da, "“Bin metrekare Ana Bina’ya sahip Merkezimiz uydularımıza yedeklilik yapmak amacı ile bir adet 13.2 metre çapında anten ve Ka frekans bandında çalışan alış ve veriş alt sistemlerini de içeren uydu yer istasyonu olarak hizmet verecek. Bu merkez TÜRKSAT uydu yer kontrol istasyonları ile entegre çalışacak şekilde uydu takip özelliğine sahip iki adet 9 metre Ku-Band anten sistemiyle de uydularımızın her türlü çalışma şartlarında kesintisiz şekilde hizmet vermesini sağlayacak" diye konuştu.