Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabından Tayfun füzesinin test atışının görüntülerini paylaştı.

Başkan Demir, yaptığı paylaşımda "Tayfun füzemizin yeni test atışını başarılı şekilde gerçekleştirdik. Başta ROKETSAN olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum." ifadelerine yer verdi.
Rize-Artvin Havalimanı'nda Milli Savunma Bakanlığı'na ait apronda, saat 06.44'de karadan denize yapılan uzun menzilli atışta yerli füze 'Tayfun', ikinci kez Rize semalarından yükseldi.

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci bir televizyon canlı yayınında TAYFUN füzesindeki gelişmelere yönelik yaptığı açıklamada, “Tayfun füzesi seri üretimde. Tayfun'un testleri her aşamada devam edecek ve kabiliyetleri hep geliştirilecek.” ifadelerine yer verdi.

Noktasal hedef vurma kabiliyetine odaklanıldığını vurgulayan İkinci şu ifadelere yer verdi.

“Menzil her halükarda değiştirilebilecek bir şey. Hedefinizi vuramadığınız zaman dost unsurlara da zarar verebilirsiniz. TAYFUN, geliştirilen bütün yeni navigasyon teknolojilerini bünyesinde barındırıyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl kasım ayında Tayfun'un menzilinin 561 kilometre olduğunu, menzilin daha artırılacağını açıklamıştı.

Neden Tayfun Balistik Füzesi neden bu kadar önemli ?

Muharebe sahası için büyük öneme sahip balistik füzeler, genellikle denizden/denizaltıdan karaya veyahut karadan karaya atılıyor. Ateşlendikten itibaren parabol bir yörünge izliyor ve çoğunlukla atmosferin sınırını aşarak uzaya çıkıyor. Akabinde ise tekrar yörüngeye girip, yer çekiminden ötürü elde ettikleri o yüksek hızla hedeflerine yöneliyor.

Balistik füzelerin imha edilmesi, atmosfere girdikten sonra elde ettikleri hız sebebiyle çok zor. Bu sebepten ötürü uzayda, yani hedef yönelmeden önce imha edilmeleri gerekiyor. Bunun için de anti-balistik füzeler mevcut ancak onlar da çok yüksek birim maliyete sahipler. Ayrıca uzayda imha edilmeleri için çok gelişmiş sensör ağı gerekiyor.  ABD ve Rusya başta olmak üzere oldukça az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahip.

Editör: E Haber 7/24