NATO'nun en büyük askeri tatbikat olarak nitelenen 'Steadfast Defender 2024' ile ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Şu anda Rusya sınırlarında Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük NATO tatbikatı yapılıyor. Tatbikatın senaryosuna göre Rusya'ya yönelik koalisyon faaliyetleri, hibrit ve konvansiyonel silahlar da dahil tüm araçlar kullanılarak talim ediliyor. NATO'nun bizimle potansiyel çatışmaya ciddi şekilde hazırlandığını ve bunun üst düzey NATO temsilcileri tarafından açıkça tartışıldığını belirtmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Sözcüsü, "Aslında Rusya'ya karşı tüm operasyonel ortamlarda ve tüm coğrafi istikametlerde hibrit savaş başlatan NATO'dur. Sadece hibrit savaş da değil, NATO üyeleri Ukrayna'daki çatışmada ülkemizle gerçek askeri çatışmaya aktif olarak katılıyorlar. Onlar sadece Kiev rejimini finanse edip onlara silah tedarik etmekle kalmıyorlar, aynı zamanda ona istihbarat verileri de sağlıyorlar ve ardından da Batı silahlarıyla Rusya topraklarındaki sivillere ve sivil altyapıya saldırılar düzenleniyor" dedi.

NATO ülkeleri, Ocak ayı sonunda Soğuk Savaş dönemi sonrası en büyük askeri tatbikat özelliğine sahip 'Steadfast Defender 2024' (Sarsılmaz Savunucu 2024) tatbikatına başlamıştı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha