Mısır Dışişleri Bakanlığı, işgal hükümetinin üst düzey yetkililerinin, işgal kuvvetlerinin Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrine saldırı düzenleme niyetine ilişkin yaptığı açıklamaları tamamen reddettiklerini vurguladı.

Bakanlık açıklamasında işgalin böyle bir saldırısının Gazze Şeridi'nde var olan insani felaketi daha kötüleştireceğine dikkat çekilerek bunun korkunç sonuçlarının olacağı ifade edildi.

Açıklamada, Gazze Şeridi'nin son güvenli bölgesi olması nedeniyle yerinden edilmiş yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin barındığı Refah kentinin hedef alınmasını önlemek için tüm uluslararası ve bölgesel çabaların birleştirilmesi gerektiği çağrısında bulunuldu.

Refah'ı hedef alma ve insani yardıma erişimi engellemeye devam eden politikaların, işgalci rejimin, Filistinlileri yerinden etme ve davalarını tasfiye etme politikasının uygulanmasına yönelik bir adım olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu durumun uluslararası hukuk, uluslararası insancıl hukuk ve BM'nin hükümlerinin açıkça ihlali anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında Mısır'ın acil ateşkes, sükunet ve esir takasıya amacıyla çeşitli taraflarla temaslarının ve çabalarının devam ettiği aktarıldı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha