2021 yılında ilan edilen ve her yıl recep ayının son cuma günü başlayan "Dünya Kudüs Haftası" kapsamında bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle Filistin ve Kudüs davası anlatılıyor.

"Dünya Kudüs Haftası" ile ilgili yazılı açıklama yapan Kur'an Nesli Platformu, Gazze'de yaşanan katliama dikkat çekerek, Kudüs haftasının Kudüs'ün özgürlüğüne vesile olmasını temenni ederek Müslüman ülke liderlerinin de Kudüs davasında samimi olma çağrısında bulundu.

"Kudüs özgür oluncaya dek gündemde kalmaya devam edecektir"

Allah'a hamd, peygamber efendimize salat ve selam ile başlayan açıklamada, "Selahaddin-i Eyyubi'nin Kudüs'ü fethi ve isra-miraç mucizelerinin yaşandığı recep ayının son haftası, 2021 yılında "Dünya Kudüs Haftası" olarak belirlenmiş ve tüm ülkelerde Kudüs temasıyla çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Kudüs, Peygamberimizin ayak izlerini taşıyan, Rabbimizin ifadesiyle, etrafı mübarek kılınmış ve müminlere kıblegâh olmuş belde. Bir bütün olarak Filistin toprakları ve Kudüs meselesi dünya gündeminde her zaman yerini korumuş ve Kudüs özgür oluncaya dek gündemde kalmaya devam edecektir." denildi.

Filistin halkı bir asra yakındır insanca bir yaşamdan mahrum bırakılmışlardır

Kudüs davası her ne kadar siyonist işgal rejimi ve destekçileri tarafından dar bir kalıba sokularak sadece Filistinlilerin meselesi olarak gösterilmeye çalışılsa da dünya Müslümanlarının tamamını ilgilendiren bir mesele olduğu hatırlatılan açıklamada, "Müslümanlar olarak gündemimizin başında her zaman Kudüs ve Filistinlilerin haklı mücadelesi olacaktır. Öyle ki Kudüs'ün özgürlüğü ve siyonist işgalin sonlanması için gerekli her platformda bu mücadele devam edecektir. Asırlardır huzurun, güvenin ve bereketin hâkim olduğu Kudüs toprakları ne yazık ki siyonistlerin oraya adım atmasıyla kirlenmiş, şehirler ve köyler kan ve göz yaşlarıyla dolmuştur. Siyonist işgalin devam ettiği bir asra yakın zaman diliminde, orada yaşayan Filistinli her aile şehadet, sürgün, zindan ve toplu kıyımdan geçirilerek kendi şehirlerinde, köylerinde ve hatta evlerinde insanca bir yaşamdan mahrum bırakılmışlardır. Bugün, kendini insan hakları savunucusu olarak gösteren ikiyüzlü Batı'nın dünyaya pazarlamaya çalıştığı kavramlar ne yazık ki söz konusu Müslümanlar olunca geçerliğini yitirmiş ve işlemez olmuştur. Dünya devletlerinin yöneticileri, dünyanın gözü önünde, açık bir şekilde israil tarafından işlenen cinayetlere sessiz kalırken, bu yöneticilerin vatandaşları da dahil vicdan sahibi her insan siyonizmin gerçek yüzünü görmüş ve harekete geçerek tepkisini ortaya koymuştur." ifadelerine yer verildi.

"Kudüs bugün kendisi için bedel ödeyecek kahramanlar beklemektedir"

Kudüs konusunda Müslüman yöneticilere de çağrıda bulunulan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Kur'an Nesli Platformu olarak, Dünya Kudüs Haftası'nı, Kudüs'ün özgürlüğü adına önemli bulduğumuzu ifade ederken aynı zamanda Müslüman ülkelerin yöneticilerini de Kudüs konusunda samimi olmaya, basit ve telafi edilebilir menfaatler karşısında Kudüs davasına sessiz kalmamaya ve kendi halklarının seslerine kulak vererek gerekli her türlü adımı atmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki Kudüs davası bir imtihan olarak her Müslümanın önünde olduğu gibi, devlet yöneticileri de yaptıklarından veya yapmadıklarından Allah katında sorumludurlar. Bundan dolayı, daha doğmamış bebekleri bile kıyımdan geçiren, hastane, okul veya ev ayrımı yapmadan soykırım gerçekleştirmekte hiçbir beis görmeyen bu alçak zihniyetle beraber yürütülen her projenin, her anlaşmanın ve her türlü ilişkinin kesilmesi gerektiğine inanıyor, katil israilin ancak bu dilden anlayacağını ifade ediyoruz. Kudüs bugün kendisi için bedel ödeyecek kahramanlar beklemektedir. Kudüs bugün özgürlük için bedel ödemektedir. Kudüs bugün kendisine uzanacak elleri beklemektedir. Dolayısıyla tüm kardeşlerimizi Kudüs konusunda imkanları ölçüsünde destek vermeye davet ediyoruz. Bugün Kudüs maddi ve manevi olarak Müslümanlardan destek beklemektedir. Müslümanlar olarak maddi imkanlarımızı seferber ederken, gerçekleştirilecek her türlü eyleme ve yürüyüşe destek vermeli ve ellerimizi Rabbimize açarak dualarımızda Filistin'e ve Kudüs'e özel yer ayırmalıyız.

Kur'an Nesli Platformu olarak, Dünya Kudüs Haftası münasebetiyle bir kez daha Kudüs'ün özgür olduğu günleri bizlere göstermesi için Yüce Rabbimize niyazda bulunuyor ve bu mücadelede bizleri de pay sahibi kılmasını diliyoruz. Kudüs'ün özgürlüğü için mücadele eden kahraman Filistin halkını ve vicdan sahibi her insanı selamlıyor, Rabbimizden şanlı fetihler nasip etmesini diliyoruz." (İLKHA)

Kaynak: ilkha