Yapılan istişareler sonucunda belirlenen 200 ihtiyaç sahibi hasta, Avrupa Yetim Eli tarafından katarakt ameliyatları gerçekleştirilecek.

Avrupa Yetim Eli'nin çalışmalarını çok anlamlı bulduklarını belirten Jımma Unıversty Department Of Ophthalmolagy Göz Hastalıkları Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Kumale Tolesa Daba, ameliyat olmayı bekleyen 800 hastanın olduğunu söyledi.

İmkânları olmadığı için sadece katarakt ameliyatı yapabildiklerini belirten Tolesa Daba, bu ameliyatların gerçekleşmesi için hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tolesa Daba, "Yaptığını büyük bir iştir. Siz 200 kişiye yardım yapacaksınız, bu bizim için 800 kişi gibidir. Çünkü burada çok ihtiyacı olan insanlar var. Bu seçilen 200 kişi çok ihtiyaç sahibi olandır. Bu hastalık bu bölgede zaten çok görünüyor. Elimizden geleni yapıyoruz ama gücümüz yetmiyor. Bu yaptığınız gerçekten çok büyük bir yardım. Gücümüz yetmediği için çoğunlukla katarakt ameliyatı yapıyoruz. Ama farklı göz hastalıkları var. Bir kişi de olsa gelip burada yapılması bizim için çok önemli. Bir kişi bizim için bin kişidir. Doktorlarla gelerek burada katarakt ameliyatı yapacağınız için teşekkür ediyoruz." dedi.

Daha çok kişiye ışık umudu olmak için hayırseverlere çağrıda bulunan Avrupa Yetim Eli gönüllüsü Nizamettin Aygan, "Avrupa Yetim Eli olarak, katarakt sorunun çok olduğu Etiyopya'da bu soruna bir nebze de olsa merhem olmak için doktor ekiplerimizle geldik. Hastane yönetimiyle ne kadar çözüm olabiliriz diye istişarede bulunduk. Yönetimin bize aktardığına göre, hazır 800 kişi ameliyat olmayı bekliyor. Ama bize gelen yardım 200 kişi olduğu için 600 insanımıza ne yazık ki şu an ulaşamayacağız. İnanıyorum ki bu çağrılarımıza hayırseverlerimiz duyarsız kalamayacaktır. Geri kalan ihtiyaç sahibi insanlara da umut olacağız." çağrısında bulundu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha