Axios haber sitesine göre, üst düzey bir İşgal yetkilisi, sözde başbakan Binyamin Netanyahu ve müzakerelerdeki arabulucuların, "HAMAS'ın gücü ve kararlılığını yanlış hesapladıklarını" doğruladı.

Sözde yetkili, "Pek çok kişi HAMAS'ın taleplerinde ciddi olmadığını ve arabulucuların HAMAS'ı bir anlaşmaya varmaya zorlayabileceğine inanıyordu ancak bu gerçekleşmedi. HAMAS'ın boyun eğmeyeceği başından beri belliydi. Bunu görmek istemediler" dedi.

İşgalin Gazze'deki askeri saldırılarının ve arabulucuların uyguladığı diplomatik baskının "HAMAS'ın temel pozisyonunun değiştirmediğini" belirten işgal yetkilisi "özellikle de Filistinli sivillerin Gazze Şeridi'nin kuzeyine tam olarak dönmesine izin verilmeden bir anlaşma olmayacağını" sözlerine ekledi.

"Çok sıkışmış durumdayız" diyen sözde yetkili "Büyük bir boşluk var. Suçlama oyununa girebiliriz ama bu esirleri geri getirmeyecek. Eğer bir anlaşmaya varmak istiyorsak bu gerçekleri kabul etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

İşgalci müzakere ekibinin başbakanlıktan aldığı yetkinin "gerçek bir ilerleme kaydetmek için yeterince geniş olmadığını" belirten sözde yetkili "Savaşı sona erdirmesi için israil üzerindeki baskı giderek güçleniyor" dedi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha