Bekri, yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'nın, cumartesi ve cuma hariç her gün sabah ve akşam saatlerinde siyonist işgalcilerin baskınlarına maruz kaldığını, ayrıca İbrahimi Camii'ye zamansal ve mekansal bir ayrım dayatmak amacıyla defalarsa saldırı yapıldığını ifade etti.

Geçen ay Mescid-i Aksa'ya 22 kez baskın düzenlendiğini ve İbrahim Camisi'nde ezan okunmasının 47 kez engellendiğini belirten Bekri, işgalin, kuşatmayı sıkılaştırmak ve Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişlerine kısıtlamalar getirmek, kimliklerini kontrol etmek ve ibadet edenleri dış kapılarda alıkoymak, ayrıca onlarca Filistinliyi farklı dönemlerde sınır dışı etmek için çalıştığını vurguladı.

Bekri, geçtiğimiz ay işgal kuvvetlerinin Mescid-i Aksa'nın doğu kapısına baskın düzenleyerek dış hoparlörlere ses bozucu cihaz yerleştirdiğini, gasp edilen kısmında ise yüksek sesle müzik çalmaya devam ettiğini aktardı.

Bekri, öte yandan işgal altındaki Kudüs'ün batısındaki Ukkaşe Camii'nde de geçtiğimiz Ekim ayının 7'sinden bu yana, siyonist yerleşimciler sabotaj eylemleri gerçekleştirerek, caminin içeresindeki mezarın Hazreti Yusuf'un kardeşi Bünyamin'e ait olduğu iddiasıyla camiyi sinagoga dönüştürdü.

İşgal kuvvetlerinin ayrıca, Tulkerim'deki El-Selam Camii'ne de baskın düzenleyerek zarar verdiğini aktaran Bekri, baskın sırasında kamptaki Muaz bin Cebel Camii'ne de saldırı yapıldığını aktardı. Bekri, her iki caminin de kapıları ve ön cephesinin yıkıma maruz kaldığını kaydetti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha