Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Ocak 2024'e ilişkin sektör raporunu açıkladı. Rapora göre, inşaat sektöründeki büyüme kasımda da devam etti.

Kasım 2023'te yıllık bazda yüzde 8,4'lük bir büyüme görülürken, üretim 22 alt sektörün 14'ünde artarken, 8'inde geriledi.

Ocak-kasım döneminde ise inşaat malzemesi sanayi üretiminde yüzde 6,1'lik bir artış yaşandı. Bu dönemde en dikkat çeken artış, yüzde 33,4'lük bir büyüme ile metal yapı ve yapı parçaları sektöründe kaydedildi.

Metal kapı ve pencereler üretimi de yüzde 32,7 artış gösterdi. Ahşap inşaat malzemesi üretimi yüzde 21,9, hazır beton üretimi ise yüzde 15,4 arttı.

Ancak, söz konusu dönemde inşaat camlarında yüzde 12,7'lik bir gerileme yaşandı. Seramik kaplama malzemeleri sektöründe de yüzde 12,1'lik bir düşüş görüldü.

Rapora göre, yeni yıla girilirken mevcut inşaat işleri seviyesinde önemli bir artış yaşandı. Ocak ayında mevcut işler seviyesi bir önceki aya göre 8,2 puanlık bir yükseliş kaydetti ve son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yeni alınan siparişler endeksi ise 5,2 puan artarak geçen yılı en düşük seviyesinde kapatan reel kesim güven endeksinin de üzerine çıktı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha