Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Sosyal medyada paylaşılan bazı fotoğraflarla ilgili, 'Dün İstanbul'da yunus ekipleri tarafından ele geçirilen silahlar. Bu miktarda silah ile neler yapılabilir?' şeklindeki iddialar, kamuoyunda tedirginlik yaratmaya yönelik manipülatif iddialardır." denildi.

4 Mayıs 2024 tarihinde Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü Motosikletli Polis Timleri tarafından İstanbul/Sarıyer ilçesinde gerçekleştirilen uygulama sırasında, şüphe üzerine bir aracın durdurulduğu belirtilen açıklamada, aracın bagajında çeşitli modellerde toplam 141 adet silah ve çeşitli mühimmatlar olduğunun görüldüğü ve araçta bulunan 2 şahsın ve silahların polis merkezine intikal ettirildiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Polis merkezinde yapılan incelemede; araçta bulunan şahısların Hasdal Kışlası’nda bir dizinin çekiminden geldikleri ve gerekli izin belgelerinin olduğu tespit edilmiş, bahse konu şahıslar çekimde kullanılan kurusıkı silahlarla birlikte serbest bırakılmıştır.

Bahse konu set ekipmanı ile ilgili fotoğrafların kasıtlı biçimde 'gerçek cephane' olarak paylaşıldığı ve 'sığınmacılarla' ilişkilendirilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir.

Kamuoyunda tedirginlik oluşturmaya yönelik manipülatif paylaşımlara itibar etmeyiniz." (İLKHA)

Kaynak: ilkha