Kızılay tarafından yapılan açıklamada, Refah sınır kapısının Gazze'deki tüm sektörleri besleyen ana kaynak olduğunu belirterek, işgal rejiminin gıda, ilaç, yakıt ve insani yardım girişlerini engellemesinin, insani ve sağlık açısında bir felaketin habercisi olduğu vurgulandı.

İşgalin, gıda girişini engellemesi nedeniyle yiyecek stoklarının bitme aşamasına geldiğine işaret edilen açıklamada, bu nedenle kıtlığın yakın olduğu uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, "İşgalci kuvvetlerin, bu yardımlara erişiminin engellenmesinden kaynaklanan ciddi insani yardım kıtlığı nedeniyle vatandaşlar tehlikeli düzeyde gıda güvensizliği yaşıyor; bu durum, işgalci otoritenin gerekli önlemleri alması gerektiğini öngören uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal ediyor." denildi.

Açıklamanın devamında, işgalin yakıt girişini sürekli olarak engellemesi nedeniyle jeneratörlerin, ambulansların, içme suyu arındırma tesislerinin ve kanalizasyon sisteminin çalıştırılamayacağına dikkat çekilerek, bu durumun beraberinde sağlık sistemini çökertebileceği uyarısında bulunuldu.

Kızılay, uluslararası topluluğa ve uluslararası insani yardım kuruluşlarına, , özellikle Refah sınır kapısını açmaları için işgal yetkililerine baskı yaparak acil müdahalede bulunmaları ve insani yardımın kesintisiz, sürdürülebilir ve yeterli akışının kalıcı olarak ve herhangi bir koşul veya kısıtlama olmaksızın sağlanması için çağrıda bulundu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha