Başkent Cakarta'daki Mısır ve Ürdün büyükelçilikleri önünde toplanan yüzlerce Endonezyalı, her iki ülke hükümetlerinin kuşatma altındaki Gazze halkına yardım ulaştırmak isteyen tarafları destekleyici tutum sergilemesini talep etti.

Protestocular, darbeci Mısır hükümetine Refah sınır kapısından koşulsuz ve kısıtlama olmaksızın yardım girişine izin vermesi, Ürdün hükümetine de Mescid-i Aksa'ya yönelik rol ve sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısında bulundu.

Bazı protestocular, Gazze Şeridi'nde insani yardım ve tıbbi çalışmalar için gönüllü olmak istediklerini ifade ederek Endonezya halkını "siyonist rejimi destekleyen şirketlerin ürünlerini boykot etmeye" çağırdı.

Protestocular yaptıkları açıklamada, birkaç gün önce yayımlanan son Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, siyonist rejiminin Gazze'ye yönelik savaşına derhal son vermesini ve Filistin halkına karşı soykırım suçu işlemeyi durdurmasını talep etti.

Açıklamada ayrıca, işgalcilerin tüm uluslararası kararları ve dünyanın dört bir yanındaki ülke ve halkların çağrılarını hiçe sayması da kınandı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha