Elazığ'da bir düğün salonunda düzenlenen iftar programına katılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, burada yaptığı konuşmasında ihracat ve enflasyonla ilgili mesajlar verdi.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki 2 büyük depremi hatırlatan Yılmaz, geçen yıl 6 Şubat'taki depreme rağmen ülke ekonomisinin yüzde 4,5 büyüme kaydettiğini söyledi.

İhracatın artığını belirten Yılmaz, "İhracatımız 256 milyar doları buldu. Turizm gelirimiz 54 milyar doları geçti. Bütçe açığını depreme rağmen yüzde 10'u geçecek diyorlardı, biz 6,5 olarak hedef koymuştuk, 5,2 ile kapattık. O da çok iyi. Cari açığımız düşüyor. İstihdamımız geçen yıl sonu itibarı ile 32 milyonu aştı. Bu da gerçekten çok önemli. Henüz yıllık istatistikler çıkmadı ama tek haneli rakamlarla işsizliği kapattığımız artık kesinleşmiş oldu." dedi.

Konuşmasının devamında enflasyonla ilgili de konuşan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Bir tek konuda sıkıntımız var, o da fiyat istikrarı, enflasyon dediğimiz hadise. Bunu da biliyoruz. Vatandaşımızın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Bunu da temel önceliğimiz haline getirmiş durumdayız. Enflasyon konusunu, planlarımızı ve programlarımızı kararlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Bu yılın ortalarından itibaren, mayısa kadar yıllık etkiyi göremeyeceğiz ama mayıstan sonra haziran ve temmuzdan başlayarak yıllık bazda düşüşleri belirgin şekilde göreceğiz Allah'ın izniyle. 2025’te yüzde 15'ler seviyesine, 2026'da da yeniden tek haneli rakamlara ulaşacağız. Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğiyle planlı, programlı bir şekilde bütün dengelerimizi de gözeterek bunu başarıyoruz, başaracağız." (İLKHA) 

Kaynak: ilkha