BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Mısır temaslarına devam ediyor.

Dün Refah sınır kapısını ziyaret eden Guterres bugün Mısır'da darbe ile başa geçen Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi.

Görüşmede Guterres, Gazze'de ateşkes sağlanması, Refah sınır kapısının geçtiğimiz aylarda açılması ve zorluklara rağmen bölgeye yardım ulaştırılmasına öncülük edilmesi gibi gösterdiği çabalara değindi.

Sisi ise Guterres'in uluslararası ve insani hukuk ilkelerine bağlı kalma konusundaki kararlılığını BM Güvenlik Konseyi'nin sorumluluklarını yerine getirmesinin gerekliliğini ve bazı ülkelerin UNRWA'ya fonları kesmesini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Mısır İstihbarat Teşkilatı Başkanı Abbas Kamel, UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini ve BM'nin Koordinatörü Elena Panova hazır bulundu. 

Sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin fotoğraf paylaşan Guterres, "Ramazan dayanışma misyonum sırasında Mısır halkının bu zor zamanlarda gösterdiği cömertliğe tanık oldum. Cumhurbaşkanı Sisi ile yaptığım görüşmede merhamet, barış ve dayanışma değerlerine olan bağlılıklarını takdir ettim" açıklamasını yaptı. (İLKHA)

 

Kaynak: ilkha