Avrupa Yetim Eli, insani yardım faaliyetleri kapsamında Etiyopya'ya destek olmak üzere harekete geçti. Ameliyat olma imkanı bulamayan hastaların yardımına koşan ekip, beraberinde getirdiği doktorlarla birlikte çalışarak öncelikli olarak belirlenen 200 hastanın katarakt ameliyatını gerçekleştirdi.

Üniversitenin göz hastalıkları bölümünde gerçekleştirilen ameliyatlar, göremeyen hastalar için umut oldu. Avrupa Yetim Eli'nin bu tür insani yardım projeleri, toplumsal iyilik ve sağlık hizmetlerine erişimine katkı sağlıyor.

Çalışmaları hakkında açıklamada bulunan Avrupa Yetim Eli gönüllüsü Nizamettin Aygan, çalışmalarının devam edeceğini, hayırseverler kendilerine ulaştıkça ameliyat olacak hasta sayısını artıracaklarını söyledi.

Aygan, "Avrupa Yetim Eli olarak şu an Etiyopya'da yardım çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle burada katarakt problemi çok fazladır. İlk defa Avrupa Yetim Eli olarak bu denli bir çapta katarakt ameliyatını yapıyoruz. Şu an için 200 hastanın ameliyatını Azerbaycan'dan gelen hocalarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. İmkansızlıktan dolayı ameliyat olamıyorlar. Zamanla tamamen körlüğe neden oluyor. Bundan dolayı bu projeye değer veriyoruz. Aldığımız bilgiye göre 800 civarında hasta ameliyat olmayı bekliyor. Biz 200 hastayı ameliyat yapacağız. Geri kalan 600 hasta için hayırseverlerden destek bekliyoruz." dedi. (İLKHA)

Kaynak: ilkha