Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgesi olan Malatya’da ağır hasar alan adliye binasının yerine yapılacak olan yeni adalet sarayının temelinin atılması için Malatya'ya geldi.

Bakan Yılmaz Tunç ve il protokolünün katılımıyla katılımı ile içerisinde 249 hakim savcı odası ve 100 adet duruşma salonunun olacağı sözleşme bedelinin 1 milyar 461 milyon liraya tekabül eden yeni adalet sarayı binasının temeli atıldı.

"267 tutuklu sanık var"

Merkez Yeşilyurt ilçesi Yeşiltepe Mahallesi’nde bulunan eski askeri hastanenin alanına yapılacak olan yeni adalet sarayının temel atma töreninde konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, depremlerde yıkılan binalarla ilgili de kusur durumunun tespiti noktasında başlatılan soruşturmalara değinerek, şu anda 2 bin 825 soruşturmanın sürdüğünü ifade etti.

Bu soruşturmalar kapsamında 267 sanığın tutuklu olduğunu kaydeden Tunç, 984 kişi hakkında da adli kontrol tedbiri uygulandığını söyledi.

812 dosyada bilirkişi raporlarının geldiğini de ifade eden Tunç, "Şu anda bin 783 dosya bilirkişi incelemesinde, bin 7 dosyada bilirkişiye gönderilmek üzere. Diğer evrakları toparlanmaya çalışılıyor. 369 iddianame hazırlandı ve bunların davaları açıldı ve yargılamalar bu kapsamda devam ediyor ve yine 275 iddianamede kabul aşamasında. Söz konusu deprem soruşturmalarının gecikmeksizin sonuçlandırılması noktasındaki gayretinizi de tüm yargı mensuplarımız devam ettiriyor" şeklinde konuştu.

"42 bin 359 yıkım kararı ve hasar tespitine ilişkin davalar var"

Deprem bölgesinde karşılaştıkları yargısal problemlerden birinin de idari davalar olduğunu aktaran Tunç, özellikle hasar tespiti ve yıkım kararlarına ilişkin davaların açıldığını belirterek bu kapsamda 54 bin 436 davanın açıldığını ve bunların 42 bin 359’unun yıkım kararı ve hasar tespitine ilişkin davalar olduğunu söyledi.

Bu dosyalardan 24 bin 354’ü hakkında karar verildiğini de kaydeden Tunç, "4 bin 496’ısında vatandaşın talebinin haklı olduğu ve o binanın yıkılmaması gerektiğine karar verilmiş oldu. Tabi 20 bin 377 binada da keşif kararı alındı. Hızlı bir şekilde keşifler yapılıyor. 17 bin 814’ünün keşfi yapıldı, şu anda onların bilirkişi raporları bekleniyor. İdari davaların gecikmeden şehirlerdeki o hasarlı ağır hasarlı binaların insan sağlığını, hayatını tehdit eden o binaların bir an önce yıkılmasıyla ilgili süreçlerde yargının gecikmeye neden olmaması için bir kanun düzenlemesi gerekmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir kanun değişikliği yaparak idari yargılama usulü kanunumuzda süreleri kısaltarak ve bölge dışından da bilirkişi tayin edilebilme imkanını getirerek buradaki süreçleri de hızlandırdık. İdari yargıda 750 gün sürecek olan bu davalar son yapılan kanun değişikliğiyle 170 güne kadar düşürmüş olduk" dedi.

"Bölgeye 241 yeni ilave hakim ve savcı atamasını gerçekleştirmiş oldu"

Deprem bölgesinde yargının artan iş yükünü karşılayabilmek adına da gerekli tedbirleri de aldıklarını belirten Tunç, "Bölgede 2’si adli yargı istinaf dairesi olmak üzere 3’ü de bölge idare istinaf dairesi olmak üzere 5 istinaf dairesi açıldı. Yine 8 Adli Yargı Ceza Mahkemesi, 50 adli yargı Hukuk Mahkemesi, 21’de yeni İdare Mahkemesi’nin kurulmasını sağladık. İdari yargıdaki hakim sayısını 47 ilaveyle 226’ya çıkardık. Adli yargıdaki hakim sayısını da 194 yeni hakimle 2 bin 631’e çıkardık. Böylece bölgeye 241 yeni ilave hakim ve savcı atamasını gerçekleştirmiş olduk" ifadelerini kullandı.

"Malatya’nın da dahil olduğu 11 şehirde 24 adet adalet hizmet binasını yatırım programına alındı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deprem bölgesinin öncelik verileceğini bu nedenle de Adalet Bakanlığı olarak Malatya’nın da dahil olduğu 11 şehirde 24 adet adalet hizmet binasını yatırım programına alındığını açıklayan Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"14 ceza infaz kurumumuz ve denetimli serbestlik hizmet binalarımızı da yatırım programını almış bulunuyoruz. Yine 39 ayrı bölgede il merkezleri ve ilçe merkezleri depreme maruz kaldığımız yerlerde Adliye konutlarımızı da yatırım programına aldık. Bu kapsamda da 2 bin 304 adet adliye konutu, hakimlerimiz, savcılarımız ve adliye personelimizin de barınabileceği konutların proje ve yapım ihalesi süreçlerini de başlatmış bulunuyoruz. Bu kapsamda bugün de Malatya’mıza ağır hasar gören ve bu nedenle yıkılan adalet sarayının yerine inşa edeceğimiz Yeni Malatya Adalet Sarayı’nın bugün temelini atıyoruz. 86 bin 633 metrekare kapalı alana sahip olacak adliyemiz çok büyük bir adliye. Malatya’nın ihtiyacını karşılayacak. Adliyemizin deprem sonrası 6-7 farklı yerde, farklı binalarda hizmet verdiğini ve sıkıntı çekildiğini biliyoruz. Bunun farkındayız ve bunu da inşallah kısa süre içerisinde bu binayı yaparak bu sıkıntıyı inşallah çözeceğiz. Adalet Sarayının içerisinde 249 hakim savcı odası olacak. 100 adet duruşma salonu olacak ve bugün itibariyle sözleşme bedeli 1 milyar 461 milyon liraya tekabül ediyor. Çok önemli bir rakam ve bu rakamın tamamına yakını yatırım programında ödeneği ayrıldı. Ben Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum. Ödeneğinin tamamına yakınının ayrılması şu demek müteahhit firmaya elini çabuk tut demek. Yeter ki sen inşaatı yap para hazır demektir. O nedenle müteahhit firmamızın yetkilisi burada. Şimdi parası hazır ve önem verdiğimiz bir yatırım. Yargının da vatandaşlarımızın da önemli bir ihtiyacı bu. 700 günü daha kısa sürede tamamlayabilmek adına imkanlar ölçüsünde ne kadar süre içerisinde tamamlayabiliriz diye söz almak istiyorum. İnşallah müteahhit firmamız da bu yönde gayretini gösterecek ve 500 gün içerisinde inşallah Malatya’mızın yeni adalet sarayına Malatyalıların hizmetine sunmuş olacağız. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

"Malatya Adli Tıp Bölge Başkanlığı için çalışmalara kısa sürede başlanacak"

Bakan Tunç, Adalet Bakanlığı olarak yeni Malatya Adli Tıp Bölge Başkanlığı yapımı içinde İnönü Üniversitesi’nden 16 bin 69 metrekare arazinin tahsisinin yapıldığını ve çalışmalara kısa sürede başlayacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından protokolün de katılımı ile butona basılarak Malatya Yeni Adliye Sarayı’nın temelleri atıldı. (İLKHA)

Kaynak: ilkha