Yaz ayının kavurucu sıcağında sık sık yaşanan elektrik kesintileri, Şanlıurfa'da hayatı olumsuz etkiliyor.

Elektrik kesintisi nedeniyle birçok alanda aksamaların yaşanması, mağduriyet oluşturuyor.

Şanlıurfa sivil toplum kuruluşları, kentte yaşanan elektrik kesintilerine tepki göstermek ve sorunun çözülmesi için DEDAŞ İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Düzenlenen basın açıklamasını STK'lar adına Vehbi Uzundağ okudu.

"Dayanacak sabrımız kalmadı"

Uzundağ, "Yıllardır istediği gibi davranan DEDAŞ, hiçbir şikâyeti dikkate almıyor, alt yapı çalışmalarına gereken hassasiyeti göstermeyerek yaşanan elektrik kesintilerinin baş müsebbibidir. Kayıp kaçak yalanı ile kendine meşruiyetten uzak ancak sözüm ona bir gerekçe oluşturma gayretindedir. Oysa hepimiz biliyoruz ki DEDAŞ kayıp kaçak bedelini, faturasını düzenli ödeyen sadık vatandaşa kesmektedir. Öyle anlaşılıyor ki hem kayıp kaçak ile ilgili bir kaybı yok hem de olmayan bir kayıp kaçağın arkasına sığınarak bizlere eziyet etmektedir. DEDAŞ bu yaklaşımı ile yöre halkını karalarken, kendi istismarını ve beceriksizliğini örtmenin kaygısı ile hareket ettiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin en büyük elektrik üretim santralinin yanı başında Türkiye’nin en sıcak iline bunu yaşatmak nasıl bir zulümdür." dedi.

"Yetki verdiğimiz iktidar sahipleri ne bizi dinliyor ne de bir çözüm iradesi gösteriyor"

DEDAŞ'ın sorumluluğunu bugüne kadar yerine getirmediğini ve bundan sonrada yerine getireceğine dair en ufak bir belirti de göstermemekte olduğunu dile getiren Uzundağ, "Bu durumu esasında devlet de biliyor, iktidar da biliyor, millet de biliyor. Buna rağmen yetki verdiğimiz iktidar sahipleri de ne bizi dinliyor ne de bir çözüm iradesini gösteriyor. Her nedense elektrik kesintileri konusu açılınca bir anda sağır ve dilsiz olabiliyorlar. Buna tahammülümüzün kalmadığını bilinmesini istiyoruz. İktidar böyle davranınca doğal olarak DEDAŞ yetkilileri de vatandaşı muhatap olarak kabul etmediğini her gün meydana gelen ve artık rutin halini almış elektrik kesintilerinden de görmekteyiz." diye konuştu.

"Bu sorunu çözecek iradeyi maalesef iktidar partisinde göremedik"

Uzundağ son olarak iktidara çağrı yaparak şunları söyledi: "Geldiğimiz nokta itibariyle her ne kadar iktidar bu sorunu çözmeye yönelik duyarsız kalsa da bu milletin birinci muhatabı DEDAŞ olmakla birlikte aynı zaman da siyasi iktidar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu güne kadar halkı avutmaktan öte bu sorunu çözecek irade maalesef iktidar partisinde göremedik. Dileriz bundan sonra gereken adımlar atılır ve bir an önce Şanlıurfa’yı, Şanlıurfalıları bu çileden kurtarır." (İLKHA)

Kaynak: ilkha