Geçtiğimiz Aralık ayında, derslerinde Hz.Peygamber’e (s.a.v.) hakaret ettiği ortaya çıkan ve hakkında 7 bin üzerinde suç duyurusu yapılan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Uğur Kutay’ın görevine son verildi.

Daha önce Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından öğretim görevlisi Uğur Kutay’a “Halkın Bir Kesiminin Benimsediği Dini Değerleri Alenen Aşağılama” suçundan soruşturma başlatılmıştı.

Senaryo Yazımı dersinde konu dışına çıkarak Hz. Peygambere (s.a.v.) hakaretler etmişti. Kutay'a soruşturma açılsa da halen görevden uzaklaştırılmamış olması tepkilere neden olmuştu.

UĞUR KUTAY KİMDİR?

Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi olan Uğur Kutay, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi- Sinema-Tv Bölümü mezunudur. Aynı bölüm üzerinde yüksek lisansını tamamlamıştır. Fotoğraf, sinema, tiyatro, sanat, mimarlık, sanat kuramları üzerine eserler yazmaktadır. Aynı zamanda BirGün gazetesinde yazardır.

İlk yazısında da Efendimiz'e (sav) hakaret etmediğini öne sürüp, Hazreti Aişe validemizle evliliğine ilişkin haddini aşan yorumlarda bulunan Uğur Kutay, "Peygamber Muhammed’in sübyancı olduğunu düşünmüyorum. Sübyancılık (pedofili) olarak tanımlanan hastalık hali, bir ‘predatör’ davranışını da beraberinde getirir. Yani pedofil şahıs, sürekli istismar edecek yeni çocuklar arar. Peygamber Muhammed’in, en yakın arkadaşı ve halifesi olan Ebubekir’in 6 yaşındaki kızı Ayşe’yle nikâhlanması ve Ayşe 9 yaşındayken de cinsel ilişkiye girmesini onaylamam elbette imkânsız." terbiyesizliğinde bulunmuştu.

İFAM Medreselerinin kurucusu, İslam Alimlerinden İhsan Şenocak, konuyla alakalı tüm kaynaklarıyla bir şöyle bir video hazırlamıştı.