CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'dan sonra Can Atalay'ın serbest bırakılması için seferber oldu.

Kılıçdaroğlu, sosyal meyda hesabından yaptığı paylaşımda, "Seçilmiş milletvekilini hukuksuzca hapiste tutmak, sadece onu değil ona oy veren insanları da tutuklamaktır" diyerek çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu, paylaşımında, hukukçuları, adaletsiz ve karar almaktan korkak olarak nitelendirerek, "Erdoğan ve onun ağzına bakıp adaletli karar almaktan korkan adaletsiz hukukçular, sizden bunun hesabını soracağım. Bu topluma daha fazla zarar vermeyin, adaletteki erozyonu durdurun. Can Atalay’ı derhal serbest bırakın" ifadelerini kullanarak hükmü verilip yargı kararlarıyla tutuklanması üzerine hukukçulara "hesap soracağım" tehdidiyle gündeme geldi.

Atalay ise Gezi Parkı olayları davası kapsamında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan tutuklanandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Can Atalay ile birlikte, Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçundan 18'er yıl hapislerine ve bu suçtan tutuklanmalarına karar verildi.