İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gaziantep temasları kapsamında Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyaret sonrası Bakan Yerlikaya başkanlığında belediye, kurum ve STK'ların bulunduğu teknik toplantı yapıldı. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gaziantep'teki teknik toplantı sonrası düzenli ve düzensiz göçle mücadele edeceklerini vurgulayarak, göçle mücadeleyi planlı, düzenli ve istikrarlı bir noktaya getirmekte kararlı olduklarını belirti.

“Gaziantep, İstanbul'dan sonra düzenli göçmen sayısında 2. Sırada.”

Basın açıklamasında düzensiz göçle durmaksızın mücadele etiklerini ve etmeye devam edeceklerini vurgulayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Gaziantep, İstanbul'dan sonra düzenli göçmen sayısında 2. sırada. Bunlarla ilgili bizim milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın, meslek odalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın her biriyle beraber üzerinde durmamız gereken konuları, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığıyla birlikte hep beraber neler yapabileceğimizi konuştuk. Bunları tespit ettik. Biliyorsunuz, biz kabineye geldiğimiz ilk günden itibaren Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla düzensiz göçle mücadele ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadeleyle ilgili durmadan, duraksamadan amansız bir mücadele ediyoruz. Bununla ilgili rakamları bir yıl değerlendirmemizde kamuoyuyla, aziz milletimizle paylaşmıştık. Göçle mücadeleye kaynağında başlayan hudutların korunmasında ve içeride düzensiz göçle mücadelede onların geri gönderme merkezlerinde ve oradan da kendi ülkelerine deport süreci de var. Kaynağında başlayıp kaynağında biten bir yaklaşımla etkin bir mücadele ettiğimizi söyledik." dedi.

“Kayıt dışılıkla mücadeleyle de ilgili açılımlarımız olacak.”

Kayıt dışılıkla mücadeleyle de ilgili açılımlarının olduğunu ve hazırlıklarını tamamladıklarını belirten İçişleri Bakanı Yerlikaya, "Özellikle de yakın zaman içerisinde yine Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla kayıt dışılıkla mücadeleyle de ilgili açılımlarımız olacak. Bugün Gaziantep bizim için çok önemli bir şehir, büyük bir şehir. Buradaki tecrübeler ışığında yakın zamanda açıklayacağımız yaklaşımları, yeni konuları ve düzensiz göçle mücadeledeki var olan gücümüzü pekiştirmek, hiçbir zaman duraksamadan aynı şekilde devam etmek adına çalışacağız. Düzenli olan göçmenlerle ilgili olan meselelerimiz var. Onlarla da ilgili kamuoyunda beklenilen, iş dünyasında beklenilen açılımlar da yapmakla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık." şeklinde konuştu.

"Gaziantep'te düzensiz göçle mücadelede mobil göç araçlarımızın sayılarını 25'e çıkardık"

Son günlerde düzenli ve düzensiz göç konusunda gündeme gelen Gaziantep ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Yerlikaya, "Bugün Antep Model’inde Antep'imizde sıkça duyduğumuz Antep'in istişare gücü ve ortak akılla ilgili gelmiş olduğu noktayı düzensiz göç ve kayıt dışılıkla da ilgili olan bu tecrübeyi onlardan edindik. Ben ziyadesiyle istifade ettim ama ekranları başında bizi izleyen aziz vatandaşlarımıza, özellikle de Gaziantep'teki hemşerilerime şunu söylemek istiyorum. Gaziantep'te düzensiz göçle ilgili mücadelede mobil göç araçlarımızın sayılarını 25'e çıkardık." ifadelerini kullandı.

"Göçle mücadeleyi çok daha planlı, düzenli ve istikrarlı bir noktaya getirmekte kararlıyız"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, " Şanlıurfa'da ve Kilis'te bu çalışmayı eşzamanlı olarak yapmaya başladık. Bir takvimimiz var. İstanbul'da 19 Temmuz 2023'ten itibaren kesintisiz yapmış olduğumuz mücadelenin nasıl başarılı bir noktaya geldiğini bütün İstanbul'un gördüğü gibi burada da bu mücadeleyi çok daha planlı, düzenli ve istikrarlı bir noktaya getirmekte kararlıyız. Bundan sonra Şanlıurfa ve Kilis'e geçeceğiz ve şehrimizdeki gelişmelerin istişare ve ortak akıl gücüyle nerelere geldiğini, hemşerilerimizin beklentilerinin neyse onun nasıl tecelli ettiğini Allah'ın izniyle hep beraber göreceğiz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

 

Kaynak: ilkha