Geçmiş günler de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) iki daimi üyesi Rusya ve Çin, İsrail ordusunun yoğun saldırılarının devam ettiği Gazze'de acil ateşkes ve sonrasında kalıcı bir çözüm konusunda ortak görüş ortaya koymuştu.

11.11.2023 tarihinde Riyad da toplanan İslam Zirvesi Liderleri ateşkes, yardım ve somut hareketler üzerine istişare etti.

Resmi olmayan bilgilere göre sahadan çok yakın zamanda ateşkesin başlayabileceği bilgileri aktarılıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby dün İsrail'in, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bulunan sivillerin çıkışı için saldırılara günde 4 saat ara vermeyi kabul ettiğini bildirmişti.

Kirby, Gazze'nin kuzeyindeki sivillerin bölgeden ayrılması için saldırılara verilecek her 4 saatlik aranın İsrail tarafından 3 saat önceden duyurulacağını belirtmişti.

Ancak Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ise 11.11.2023 tarihli konuşmasında "Son 48 saatte 160'dan fazla siyonist askeri aracın tamamen veya kısmen imha edildiğini belgelerle duyuruyoruz. Zafer, sabırla gelir!" açıklamasını yaptı.

İsrail'in günlük savaş maliyetinin 1 milyar doları bulduğunu göz önüne alınca, strateji uzmanları İsrail'in ateşkese mecbur kalacağını belirtiyor.

Siyasi kanat olan Hamas'tan ise ateşkese yönelik bir açıklama yapılmıyor.

Aksine HAMAS sözcülerinden Fevzi Berhum aynı gün şu açıklamayı yaptı:

Askerimizin ve mühimmatımızın sadece yüzde 3’ünü kullandık.

Sahada ki ateşkes haberlerinin resmi kaynaklar tarafından doğrulanması bekleniyor.