Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan edinilen son dakika bilgisine göre, 421 kişinin gözaltına alındı. Fransız Le Figaro'nun haberine göre bu kişilerin 242'si Paris'te gözaltına alınırken çoğunun yaşının 14 ile 18 arasında değiştiği belirtildi.

Nanterre kentinde Nael M. isimli genç sürücünün polis tarafından öldürülmesine tepki gösteren eylemciler Lille, Strazburg, Marsilya, Nanterre gibi farklı kentlerde sokağa indi.

Fransız basınındaki haberlere göre, olaylar nedeniyle Neuilly-sur-Marne kentindeki 3 mahallede 3 Temmuz'a kadar 23.00-06.00 saatleri arasında, Savigny-le-Temple kentinde ise 2 Temmuz'a kadar 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Fransız basınındaki habere göre, Venissieux kentinde bir tramvay ve Nael'in hayatını kaybettiği Nanterre kentinde bir banka ateşe verildi.

Paris'te halka, acil durumlar dışında itfaiyeyi aramamaları çağrısı yapıldı.

BELÇİKA DA KARIŞTI

Fransa'da 17 yaşındaki bir gencin polis tarafından ateş edilerek öldürülmesi üzerine başlayan olaylar devam ederken Belçika'da da benzer olayların çıktığı bildirildi. Ülkenin önde gelen basın kuruluşları tarafından yayınlanan haberlere göre Brüksel'in şehir merkezinde bulunan Anneessens hafif raylı sistem durağı etrafında bir grup genç tarafından karton yığınlarının ateşe verildiği, bir aracın da bu esnada yanmaya başladığı, bunun üzerine başkent polisinin büyük bir ekiple bölgeyi ablukaya aldığı aktarıldı.