BM Siyasi İşler Şefi Rosemary DiCarlo yaptığı açıklamada, bu hafta sonu Katar'da BM öncülüğünde Afganistan İslam Emirliği Hükümeti ile yapılacak toplantının amacının grubun uluslararası alanda "tanınmasını tartışmak" olmayacağını söyledi.

DeCarlo gazetecilere yaptığı açıklama, "Bu, tanınmaya yol açacak bir toplantı değil... Katılım, tanınma anlamına gelmiyor... Bu Taliban'la ilgili değil, Afganistan ve halkıyla ilgili." dedi.

Toplantı, özel sektör faaliyetleri ve narkotikle mücadele oturumlarının yanı sıra diyaloğun ilerletilmesine odaklanacak.

Doha'da yapılacak toplantıya yaklaşık 25 ülkeden temsilci katılacak ve bu toplantı Emirliğin il resmi uluslararası toplantısı olacak.

Geçtiğimiz gün Afganistan İslam Emirliği Dışişleri Bakanı Mevlevi Emirhan Muttaki, İslam Emirliği liderinin talimatı uyarınca, BM öncülüğündeki Doha toplantısına katılacak heyete Sözcü Zebihullah Mücahidin'in başkanlık yapacağını açıklamıştı.

Mücahid başkanlığındaki heyetin toplantıda; Afganistan İslam Emirliği yetkililerine uygulanan yaptırımlar, finans ve bankacılık sektörüne yönelik kısıtlamalar, özel sektörün gelişmesini engelleyen zorluklar ve Afgan hükümetinin narkotikle mücadele konusunda aldığı önlemler gibi birçok konuyu gündeme getirmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletlerin (BM), Katar'ın başkenti Doha'daki "Afganistan" konulu toplantısının 3'üncüsü olacak toplantı 30 Haziran-1 Temmuz'da gerçekleşecek.

BM'nin, resmi olarak "tanımadığı" Afganistan İslam Emirliği, bu duruma her fırsatta tepki gösteriyor.

Geçtiğimiz yılın eylül ayında Afganistan'ın BM Temsilcisi Nasir Ahmad Faik'in BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Taliban'ın resmi olarak tanınması ve BM'deki Afganistan koltuğunun Taliban yönetimine devredilmesini" tartışmaması Zebihullah Mücahid'in tepkisini çekmişti.

Taliban, 2021'de ülkedeki ABD işgaline son vererek yönetime geçmesinin ardından Katar'daki Siyasi Ofisin eski sözcüsü Suheyl Şahin'i, Afganistan'ın BM daimi temsilcisi olarak atamıştı ancak, BM üyesi ülkeler Taliban'ı resmi olarak tanımadığı için Şahin'in temsilciliği kabul edilmemişti. (İLKHA)

Kaynak: ilkha