banner55

Evde Hatay Usulü Künefe Tarifi

banner98
Evde Hatay Usulü Künefe Tarifi
banner112

 Evde Hatay Usulü Künefe Tarifi

 Hatay mutfağının vazgeçilmez tatlısı herkesin bildiği üzere "künefe" dir.

 Hatay'a yolu düşenlerin ilk tatmak istediği lezzet olmayı başaran "KÜNEFE"yi evde hazırlamanız mümkün. Evde lezzetli bir künefe  yapmak için gerekli tüm malzemeleri ve evde künefe yapılışının püf noktalarını tarifimiz de sizlerle paylaşacağız. 

 İşte ev yapımı, Hatay (Antakya)usulü künefe tarifimiz...

Hatay Usulü Künefe için Malzemelerimiz;

  • 1 Kilo kıyılmış çiğ kadayıf
  • Yarım Kilo Tuzsuz Köy peyniri ya da dil peyniri
  • 3 su bardağı Şeker
  • 2,5 Su bardağı su
  • 250 gram Margarin veya tereyağı

Hatay Usulü Künefenin Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Künefe yapımına başlamadan önce şerbetini hazırlamak gerekmektedir. Çünkü hem kadayıfın hem de şerbetin sıcak olması künefemizin hamur olmasına sebep olacaktır. Bunu önlemek amacıyla künefe pişmeden en az 20 dakika önce şerbetimizi hazırlayarak soğumaya bırakmamız gerekmektedir. Derin bir tencereye 2,5 su bardağı suyumuzu ekleyerek içerisine 3 su bardağı şekerimizi ilave ederek kaynamaya bırakalım. Daha sonra İçerisine iki üç damla limon suyu koyarsak şerbetin şekerlenmesi önlenecektir. Şerbetimizi kısık ateşte en az 20-25 dakika kaynatalım. Şerbetimizin olması gereken kıvama geldiğini anlamak için, bir kaşık yardımı ile tencereden bir miktar şerbet alınıp, tekrar içerisine döktüğümüzde sıvı halden biraz koyu olarak döküldüğünü görüyorsak şerbetimiz olmuş demektir ve sonra ocaktan künefe şerbetini alarak soğumaya bırakabiliriz.

Hatay Usulü Künefenin Yapılışı:

Küfemizi yapacağımız geniş yuvarlak bakır hazır edilir ve tepsinin tabanına margarinimizin yarısını elimizle her bölgesine eşit dağılacak şekilde komple yağlıyoruz. (Bakır tepsimize yağın kolay sürülmesi için, künefe yapımından 30 dakika önce oda sıcaklığında margarini bekletmek daha kolay sürmemize yardımcı olacaktır.) Daha sonra kadayıfımızı iki eşit miktarda oranlayarak yarısını yağın üzerine tepsinin her yerine eşit bir şekilde yayıyoruz. Daha sonra tepsinin tabanı kadayıf ile kaplandıktan sonra kadayıfları sıkıştırmak için elimizle bastırıyoruz. Bunun amacı künefenin daha ince olması ve kadayıfların sıkışarak dağılmasını önleyebilirsiniz.

Tepsimizin tabanını hazırladıktan sonra, künefe peynirimizi bir kabın içerisine rendeliyoruz. Rendelediğimiz peynirleri tepsi içerisinde bulunan kadayıfların üzerine eşit bir şekilde dağıtıyoruz. Künefenin ince olması için peynirlerin üzerine elimizle hafif bir baskı uyguluyoruz. Daha sonra peynirlerin üzerini diğer kalan kadayıfları eşit şekilde dağıtarak peynirlerimizin üzerini kadayıfla kaplıyoruz. Bu aşamada da kadayıfların üzerine baskı uygulayarak ince olmasını sağlıyoruz.

Hazırlamış olduğumuz künefe tepsisini ocağımızın üzerine alarak orta derece ateşte pişirme işlemini gerçekleştireceğiz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tepsimizi pişirme esnasında künefemizi yakmamak için tepsinin kenarlarından pişirme işlemi gerçekleştirilmelidir. Yani tepsi ocağımıza tam ortalı değil de bir bez yardımıyla kenarlarından sürekli döndürülerek her yerinin eşit bir şekilde pişmesini sağlamalıyız. Tepsimizin kenarında kalan kadayıfları bir spatula yardımıyla tepsimizin iç kısmına doğru sıkıştıralım. Bu işlemin amacı ise, hem tepsinin kenarında kalan kadayıfların yanmaması hem de oluşacak boşluk sayesinde künefemizin pişen kısmını çevirmemiz ve künefemizin altının pişip pişmediğini kontrol etmemiz daha kolaylaşacaktır.

Künefemizin alt kısmının tamamıyla piştiğinden emin olduktan sonra üst tarafını pişirmek için, biraz daha büyük bakır tepsinin tabanını kalan 125 gram margarini eşit bir şekilde sürerek tabanı yağlanır ve künefemizin pişen kısmı üst tarafa çıkması için yağladığımız diğer tepsiyi pişen künefemizin üst kısmına konur ve ters çevrilir. Böylelikle pişen kısım üst tarafa gelmiş olur. Yukarıda yapmış olduğumuz pişirme yöntemini pişmeyen kısmı içinde uygulayarak künefemizi pişirmiş olacağız.

Son olarak pişen künefemizi bıçak yardımıyla servis yapılacak şekilde isteğe göre kesilerek (Kare, Dikdörtgen ve Üçgen biçimlerinde), hazırlamış olduğumuz şerbetin künefemizin her tarafına eşit gelecek şekilde bir kepçe yardımıyla dağıtma işlemi yapılır. 2-3 dakika şerbetin çekmesi beklenir ve künefemiz hazır hale gelir.

Üzerini süslemek için, toz halinde Antep Fıstığı ya da ceviz serpiştirilir. Ayrıca isteğe göre köy kaymağı ya da dondurmayı künefenin üzerine koyarak lezzetli bir servis yapabilirsiniz.                    . Afiyet Olsun :)

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:20
YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER