TESELLİ NEDİR Kİ ?

Bütün kalp hastalıkları, Allah'a karşı  yapılmış hataların  kaynağı olması dolayısı ile, bu hastalık sıfatları dünyada kişiyi perişan eden zemmedilmiş sıfatlardır. İnsanın dünyasını mahvedeceği gibi akıbetini de berbat edebilecek kalp hastalıkları menakıblara çokça konu olmuştur.  
Oysa derdimizden bihaber; dertler edinmiş, zannımıza mağlup olup yitmişiz. Pek azımız ise “Derman ararken derdime ;derdim bana derman imiş.” diyebilmişiz. Varlık libası baki olmadığı için hakikatte her daim varlığa aldanmak (sağlık, afiyet, zaman,imkan), hep böyle olacağı zannı hakikatte vehmdir. Hakikate perdedir.
Hakikate perde hükmünde olan vehm meyüsane bir akıbetin habercisi ve işaretidir. Gözler kör olmaz, kalpler kör olur, demedi mi mevla. 

Müşrikler kapıda değil belki, belki örümcek ağının arkasında iman ve hakikate tasallut eden zebunlarda yok ama, şerikler ve müşteşrikler halen, bu mezmun kalp hastalıkları ile birlikte varlıklarını sürdürerek, şirkin dehşetini artırarak ve fitnelerle büyüyerek karşımızdalar. Ölçü ise hiç değişmedi hala aynıdır.
Suya dalar gibi ALLAH de, dilini damağına yapıştır. İçin için  yalvararak, tazarru ile ALLAH  de! Rab’bim ALLAH (c.c.) ‘dır, dedikten sonra  korku yoktur , mahzun da olunmayacaktır.  
İsa (a.s) da: " Benden sonra size bir tesellici gelecek." müjdesini verir. Her birimizin kendine mahsus mutlaka derdi, endişesi, kaygısı olabilir. Fakat derdimizi bilmeli, derdimizi vereni de bilmeliyiz. İla nihaye derdin dermanını başka yerlerde aramadan öyle yönelmeliyiz. , 
Teselliyi teselliye mahkum etmek ; dertlenmek merhemini terk etmektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayraktar
Bayraktar - 3 ay Önce

Allah diline yüreğine kalbine kuvvet versin mikail bey

Mustafa Yunus er
Mustafa Yunus er - 3 ay Önce

Allah razı olsun kurban

mevlut.kiren
mevlut.kiren - 3 ay Önce

Moğol Hükümdarı Zalim Hulagü Han karşısına inandığınız dinin bir alimini ister.. Bütün âlimler korkusundan karşına çıkamazlar.. Karşısına çelimsiz ama yürekli bir Müslüman bir alim çıkar.. Bu alımın Hulagü Hana verdiği ibretlik cevap günümüzü daha net anlatmaktadır.. Hulagü Han beni buraya kim getirdi ki bu hallere düştünüz diye sorar.. Seni buraya bizim amellerimiz getirdi.. Çünkü biz toplum olarak Allahın amellerinden ayrıldığımız için geldiniz.. Hulagü Han tekrar tekrar sorar beni kim gönderir diye .. Islâm alimi olan Kadihan yine bizim amellerimizle seni burdan göndeririz. Allahın amellerine yeniden döner ve eksiksiz yaparsak seni ve askerlerini buralardan göndeririz der..

Kenan şan
Kenan şan - 3 ay Önce

Çok güzel Teşekkürler

Selim nazifşan
Selim nazifşan - 3 ay Önce

Saygıdeğer kardeşim; yazılarını büyük bir beğeni ile okuyor ver takip ediyorum. Seni tebrik eder başarılarınin devamını dilerim.

Mücahid Gündüz
Mücahid Gündüz - 1 ay Önce

Allah razı olsun inşaAllah kurban