banner58

Vitaminleri Hangi Kaynaklardan Almalıyız?

banner100
Vitaminleri Hangi Kaynaklardan Almalıyız?
banner112

Vitamin hapları ve gıda takviyeleri son zamanlarda büyük bir sektör olma yoluna girdi. Özellikle batıda herkes hazır gıdalarla beslendiği için, vitamin hapları ve gıda takviyeleri kullanımı artıyor. 

Şehir hayatının stresi, gıdaların üretimi ve satışa hazırlanışı sırasında vitamin kaybına uğraması, yemek yanında tüketilen içecek ve diğer alışkanlıklar da vücudumuzun yararlı maddelerden istifade etmesini engelliyor. 

Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler ve hazır gıdalardaki koruyucu maddelerin bağırsak floramıza zarar vermesi, bazı vitaminlerin sentezlenmesine engel oluşturuyor. Bunun gibi birçok sebepten dolayı günümüz insanı vücudunun ihtiyacı olan mikrobesinleri tam olarak alamıyor. 

Vücutta vitamin değerleri düşünce hastalıklara dirençsizlik, kansızlık, stres, enerji düşüklüğü gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Yapılan tahlillerde de vitamin eksikliği olduğu görülünce çare olarak kimyasal vitaminlerin kullanılması gündeme geliyor. 

Oysa Allah'ın yarattığı tabii haldeki gıdalarda ihtiyacımız olan vitaminler bulunuyor. Mesela, nişastalı gıdalardaki enerjinin yakılıp bize kuvvet vermesi için B1 vitaminine ihtiyaç duyarız. Rabbimiz zaten bu vitamini buğdayın kabuğuna koymuş ama biz kepeğini ayırdığımız için B1 vitamini eksikliği yüzünden enerji düşüklüğü, sinir yorgunluğu gibi sorunlar yaşayabiliyoruz.

Vitaminler, hücrelerimizin içinde gerçekleşen kimyasal faaliyetlerde önemli roller oynuyor. Eksikliği de elbette sağlığımızın bozulmasına sebep oluyor. 

Vitaminlerin bir kısmı yağda çözünebildikleri için karaciğerimizde depo edilebiliyor. Bunlar A, D, E ve K vitaminleri. Mesela A vitamini, bir insana 5-10 ay kadar yetebilir. D vitamini deposu da vitamin takviyesi almadan 2-4 ay kadar yeterli olabilir. Fakat suda çözünen B ve C vitaminleri vücutta depo edilemez; günlük diyette mutlaka yeterli miktarda alınmaları gerekir. 

Suda çözünen vitaminler, sebze, meyve ve bakliyatta bulunuyor. Yeter ki gıdalarımızı tabii halde tüketmeye dikkat edelim. 

Bu yazımızda hangi vitaminin hangi gıda grubunda bulunduğundan bahsedeceğiz:

A Vitamini 

Vücudun gelişmesi, göz sağlığı, solunum sistemi ve sağlıklı bir cilt için görevleri olan A vitamini, en çok karaciğer, süt, peynir, yumurta sarısı, patates, balık, kuru kayısı, havuç, tatlı patates, ıspanak, kabak, marul, tere, roka, brokoli, koyu yeşil renkli sebzeler, şeftali ve portakal gibi besinlerde bulunuyor. 

D Vitamini 

Kalsiyum ve fosforun vücuda faydalı bir hale gelmesi, kemiklerin gelişmesi için gerekli olan D vitamini balıkyağı, süt ve tereyağında, yumurta sarısı, karaciğer, peynir, az miktarda oluyor. D vitamininin vücutta fayda olması için güneş ışığından yararlanılması gerekiyor. Bunun için her gün 15- 20 dakika güneş görülmesi gerekiyor. 

E Vitamini 

Büyüme ve üreme için gerekli olan E vitamini, zeytinyağı, ayçiçeği çekirdeği, ceviz, badem, tereyağı, kırmızı et, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler ile kivi, mango ve muzda bulunuyor. 

K1 Vitamini 

Kanın pıhtılaşması için gerekli olan K vitamini lahana, ıspanak, brokoli, karnabahar, mısır, patates, meyveler, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bitkisel yağlarda bulunuyor. Günlük ihtiyacın 10 mikrogram olduğu belirtiliyor. 

B1 Vitamini (Tiamin)

Vücudumuzda birçok fonksiyonları olan B grubu vitaminleri, vücutta depolanmazlar. Ama birçok kaynakta bulunurlar. Tam tahıllar, kuru bakliyat, soya fasulyesi, pirinç, kepekli ekmek, bezelye, yer fıstığı, patates, tavuk, biftek, yumurta sarısı, balık, karaciğer, süt, buğday, kuru üzüm, karnabahar, bezelye ve nohut gibi besinlerde bulunuyor. 

B2 Vitamini (Riboflavin)

Özellikle et, karaciğer, tavuk, yağsız süt, yoğurt, yumurta sarısı, peynir, papatya, ısırgan otu, adaçayı, brokoli, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, balık, baklagiller ve tahıllarda bulunuyor. 

B3 Vitamini (Niasin)

Tavuk, hindi, biftek, tam buğday ekmeği, yumurta, peynir, balık, fasulye, bezelye, patates, yeşil yapraklı sebzeler, süt, kahve, çay ve tahıllar ile kuru bakliyatlar da B3 vitamini içeriyor. 

B5 Vitamini (Pantotenik asit)

Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, brokoli, tavuk, balık, mantar, avokado, tam tahıllar, yoğurt ve süt gibi besinlerde bulunuyor. 

B6 Vitamini (Pridoksin)

Muz, balık, et, fasulye, bezelye, tavuk ve hindi etinde, buğday, biftek, patates, fındık, kepekli ekmek, portakal, süt, ıspanak, ceviz ve avokado gibi besinlerde bulunuyor. Vejetaryen olanların ilave olarak B6 vitamini almaları gerekiyor. 

Biotin (Vitamin B7 veya Vitamin H)

Tam buğday, yumurta sarısı, karaciğer, tavuk, kuzu eti, balık, süt ve peynirde bulunuyor. Biotin, bakteriler tarafından bağırsaklarda da üretiliyor. 

B12 Vitamini

Hayvansal besinlerde; kırmızı et, hindi eti ve çok az oranda süt ile yoğurtta bulunurken bitki ve mayada bulunmuyor. Bir bardak pastörize sütte 0.9 mikrogram B12 vitamini olduğu belirtiliyor.

C Vitamini

Vücudun direncini artıran ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olan C vitamini siyah üzüm, yeşil biber, mango, karnabahar, lahana, brokoli, portakal, mandalina, greyfurt, böğürtlen, üzüm suyu, patates, domates, bezelye, pırasa, muz, çilek, şalgam ve yeşil yapraklı sebzelerde oluyor. Vücutta depolanmadığı için sebze meyve yemeyenlerde C vitamini eksikliği görülebiliyor. 

Görüldüğü gibi, dengeli beslendiğimiz takdirde Allah'ın bize verdiği nimetlerde vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminler bolca bulunuyor.

YORUM EKLE
banner60
SIRADAKİ HABER