banner56

Canlı yakalanıyor! Gören hemen alıyor! Ekmeğin içine bir parça koyup yiyen...

banner94
Canlı yakalanıyor! Gören hemen alıyor! Ekmeğin içine bir parça koyup yiyen...
banner112
Manisa`nın Spil Dağı ve çevresindeki dağlık alanda canlı şekilde yakalanan bozyörük yılanlarının derisi şifa kaynağı olarak büyük ilgi görüyor.
Toplanan yılan derileri basur tedavisi ve cilt hastalıklarında kullanılırken, saç çıkarmaya da yardımcı olduğuna inanılıyor.
Özel toplayıcılar tarafından haziran ve temmuz aylarında toplanan bozyörük yılanları, derilerini bırakmasının ardından hiç bozulmamış şekilde aktara getiriliyor.
Şehzadeler ilçesindeki bir aktarda özel şekilde korunan yılan derileri, şifa olduğuna inanan insanlar tarafından büyük rağbet görüyor.
Yılan derilerini alternatif olarak isteyenlere sattığını belirten aktar Halil Gürcan, “Bu yılan derileri özel olarak toplanılıyor.
Doğada yakaladığımız yılanların derilerini çıkarmasını bekliyoruz. Saç dökülmesinde işe yarıyor. Bütün olarak yakıp, külünü vazelinle birlikte kel olan bölgeye sürüldüğünde zaman saç çıkarır. Hemoroid (basur) için ufak ufak parçalar halinde ekmeğin içine konulup yenilir.
Cilt hastalıklarında cilde sürülür. Eskiden en çok hocalar için bulunduruyorduk.
Özel toplayıcılarımız haziran ve temmuz aylarında toplamaya gidiyorlar. Yılan derisini hiç bozmadan bize getiriyorlar. Bunu herkes almıyor, sadece bilenler alıyor" diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMERİ

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 14:38
YORUM EKLE
banner60
SIRADAKİ HABER