banner55

Bebekleri Ek Gıdalara Alıştırma

banner95
Bebekleri Ek Gıdalara Alıştırma
banner112

Anne sütü bebekler için her bakımdan en sağlıklı gıdadır. Doktorlar bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini tavsiye etmektedir. Anne sütü alan bebeklerde sindirim ve solunum yolu hastalıkları daha az görülmektedir. Çünkü bebeğin sindirim sistemi için en uygun gıda anne sütüdür.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülmektedir. Anne sütünde mikrop üremez, bozulmaz, hastalık kaynağı olmaz. Ayrıca anne sütünde bulunan antikorlar ve birçok faydalı maddeler bebeği hastalıklardan korur. Bunun yanında anne sütü beyin gelişimini desteklemekte, alerjik hastalıkları önlemektedir. 

Anne sütü, bebeğin gelişimine göre değişim gösterir. İlk bir hafta "kolostrum" adlı sarı renkli süt gelir. İkinci haftadan itibaren sütteki kalori içeriği yükselir. Anne sütündeki demir, çinko gibi mineraller, bebek vücudunda sentezlenemeyen yağ asitleri beyin ve sinir sisteminin gelişimi için şarttır.

Yeni doğum yapmış annelerin kilo vermeye çalışmaması ve bol su içmesi çok önemlidir. Emzirmek anne vücudu için normal bir fonksiyondur. Ek olarak şekerli gıdalar almamalıdır. Protein ve vitamin yönünden zengin gıdalardan faydalanarak kilo almadan emzirmek mümkündür. Yeterli ve dengeli beslendiği ve bebeğini düzenli emzirdiği zaman anne vücudu bebeğin ihtiyacı kadar süt üretir. 

Ek Gıdalara Ne Zaman Başlanmalıdır? 

Ek gıdalara erken başlamak, sindirim sisteminin tam gelişmemiş olması nedeni ile ishal ve besin alerjilerinde artmaya neden olabilir. Bebeğin anne sütüne karşı iştahını azaltacak ve süt üretimini düşürecek kadar aşırı ek gıda vermek tavsiye edilmez. Geç kalmak da bebeğin katı yiyeceklere alışmasını güçleştirir. 

6. aydan itibaren ek gıdalara başlanır. Bu dönemde de bebeğin anne sütüne doyması sağlanmalıdır. Ek gıda verilmesinde amaç, bebeğin farklı tatları öğrenmesi ve emmek dışındaki yeme biçimlerini geliştirmesidir. 

Bebeğin sindirim sistemi ve böbrek fonksiyonları olgunlaştıkça hafif gıdalardan başlamak şartıyla ek besinleri tanıması sağlanmalıdır. 

Çocuğun uykusunu almış, iyice acıkmış ve mutlu saatleri, yeni yemekleri denemesi için uygun zamanlardır. Yeni gıdalara bir iki tatlı kaşığı gibi azar azar miktarlarda başlanmalıdır. Bebek sevdikçe miktarı artırılabilir. Anne acele etmeden sabırla yeni yemeği öğrenmesini beklemelidir.

Hangi Ek Gıdalarla Başlayalım?

1- İlk 4-6 ay içinde bebek yatay pozisyonda anne sütü emecek şekilde bir yapıya sahiptir, oturarak lokmayı ağzında evirip çevirip yutma becerisi yoktur. 6 aylık bebekleri, sırtına bir yastık koyarak yarı dikey konuma getirip, ağzına birkaç kaşık sıvı gıda vererek yutma becerisi kazandırılmalıdır. Bebeğe verilecek ilk gıda, cam rende ile hazırlanmış meyve pürelerinden elde edilen sıvı gıdalar olabilir. Mesela elma, armut, şeftali… 

2- Sekizinci aydan itibaren bebekler yardımsız oturabilirler. Dil hareketleri daha geliştiği için yarı katı gıdaları ağzının içinde evirip çevirip yutabilir. Daha sonraları eline verilen gıdalardan parçalar ısırıp çiğneyebilir hale gelir. Ancak boğazına kaçmaması için yanında olduğunuz zamanlarda vermelisiniz. Bir yaşına doğru bebekler kendi eliyle kaşık tutmaya başlayabilir. 

3- Ek gıdalar, mutlaka temiz ve mikropsuz olmalıdır. Rendelenerek hazırlanan besinler, fazla bekletilmemelidir. Bebek yemeyi reddettiyse anne yiyebilir. Bilhassa ılık ortamda beklemiş gıda bebeğe verilmemelidir. 

4- Hazmı kolay gıdalar seçilmelidir. Ek gıdalar sebze çorbaları, tahıllı çorbalar ve kendi yaptığınız taze yoğurt gibi sindirim sistemini zorlamayan gıdalar olabilir.

5- Yiyeceklerin tadı bebek için uygun olmalıdır. Başlangıç için haşlanmış patates, havuç, kabak gibi acı olmayan sebzeler seçilebilir. Bunları ezip püre haline getirdikten sonra küçük kaşıkla ağzına birkaç kaşık verilebilir. Elinizi temizce yıkayıp iki parmağınızla da verebilirsiniz. 

6- İlk zamanlar günde tek öğün olarak başlanması uygun olur. Oturabilir hale geldiğinde günde iki öğün, anne sütüne ek olarak ek gıda verilebilir. 

7- Anne sütünden kesinceye kadar ara öğünler dahil günde dört öğünden sık yemek verilmemelidir. Sindirim sisteminin boşalıp dinlenmesine fırsat verilmelidir.

8- Sütte ezilmiş bisküvi, şekerli muhallebi gibi besinler bebeği şişmanlatır ama iyi beslemez. Bebeğin anne sütüne karşı iştahını da azaltır. Bebeğin damak tadını şekere alıştırmamalıdır, tuzlu gıdayı reddetmesine sebep olabilir.

9- Yedinci aydan itibaren bebeğinize yumurta sarısından küçük bir parça vermeye başlayabilirsiniz. Yumurtaya karşı alerjisi olmadığı takdirde 1 yaşına kadar yavaş yavaş artırarak, beyazıyla beraber yumurta verebilirsiniz. 

10- 1 yaşından itibaren bebeğe günde bir defa sulandırılmış süt ve pirinç unuyla, az şekerli hazırlanmış, birkaç damla zeytinyağı ve limon suyu ilave edilmiş muhallebi verilebilir. Daha fazla verilmemelidir. Çünkü muhallebi ile beslenme kansızlığa sebep olmaktadır. 

11- 1 yaşından itibaren bebeğinize kıyma içeren sebze yemeklerinden verebilirsiniz. Pirinçli yoğurtlu yayla çorbası, mercimek çorbası verilebilir. Yemeklere tuz ve baharat koymadan önce bir kase ayırın. Salçalı yemeklerde yemeğin suyunu süzün. 

12- 2 yaşından itibaren bebeğinizi sofra başına oturmaya alıştırın. Sofrada kardeşlerine özenerek, örnek alarak yemeye daha kolay alışacaktır. Önüne tabak koyarak kendi eliyle yiyebileceği yiyeceklerden verebilirsiniz.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUM EKLE
banner64
SIRADAKİ HABER