banner55

Bebeklerde Soğuk Algınlığı ve Grip

banner93
Bebeklerde Soğuk Algınlığı ve Grip
banner112

Kış gelince hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip hastalıkları yaygınlaşır. Bebekler ve küçük çocuklar soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara daha sık yakalanır ve daha zor atlatırlar. Çünkü bedenleri küçük olduğu için, vücut ısılarını koruyamazlar. Elleriyle her yere dokunur ve ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürürler. 

Yuva, kreş gibi yerlerden, okula giden kardeşlerinden ve onları öpüp sevenlerden hastalık kaparlar. Bu sebeple sık sık üst solunum yolları hastalıklarına yakalanırlar. 

Çoğu zaman soğuk algınlığına bağlı üst solunum yolu hastalıkları ile gribal enfeksiyona bağlı hastalıklar birbirine karıştırılır. Oysa Grip influenza virüsü adı verilen virüsün sebep olduğu bir üst solunum yolu hastalığıdır. Viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotikle tedavi edilmez. Bu sebeple çocuğumuzda üst solunum yolu hastalığı gördüğümüz zaman bunun grip olup olmadığına dikkat etmeliyiz. 

Grip genellikle boğazda ağrı ve yanma ile başlar. Bazen baş ağrısı ile başladığı da olur. Vücutta ağrılar ve halsizlik de görülür. Ani olarak beliren ve 38-39 dereceyi bulabilen yüksek ateş ve kuru öksürükle seyredebilir. Çoğu zaman gribal enfeksiyonun belirtileri 1-2 hafta devam edebilir.

Grip virüsü sürekli olarak kendini değiştirmektedir. Virüsün moleküllerindeki bu değişiklikler, influenza virüsünün isimlendirilmesinde de harf ve sayılarla ifade edilir. Mesela halk arasında kuş gribi olarak bilinen virüse, H5N1 denilmesi gibi. 

A, B, ve C olarak üç tip influenza virüsü bulunmaktadır. İnfluenza-A tipi virüsler, hem insanlarda hem de birçok hayvanda hastalık yapan, en tehlikeli virüs çeşididir. 

Gribin semptomları arasında nezle yani burun tıkanıklığı ve akıntısı, aksırma, gözlerin kızarması ve yaşarması gibi belirtiler de yaygındır. Nezle birçok sebeple görülebilecek bir belirtidir. Enfeksiyona bağlı olan nezle birkaç haftada geçer. 

Sağlıklı bir insanın solunum yolu mukozası ürettiği yapışkan salgı ile (mukus, balgam) virüs, bakteri, toz zerresi gibi yabancı maddeleri tutar ve aksırık öksürük gibi reflekslerle vücuttan uzaklaştırır. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi enfeksiyonlar sırasında vücut enfeksiyona tepki olarak mukus üretimini artırır. 

Özellikle bebeklerin burun delikleri ve solunum yolları küçük olduğu için daha çabuk tıkanır. Büyükler gibi balgamı uzaklaştırma becerileri olmadığı için burun tıkanıklığı çekerler. Sırt üstü yatırılan bebeklerde geniz akıntısı geriye akar ve öksürük refleksini uyarır.

Gribal enfeksiyonun ilk döneminde öksürük, solunum yollarındaki balgamın sökülmesini sağlar. Ancak öksürük sebebiyle boğaz tahriş olduğu için nezleden sonraki günlerde de kuru öksürük görülür. 

Bebekler burun tıkanıklığı ve öksürükleri yüzünden uyuyamadıkları zaman daha zor iyileşirler. Hatta boğazdaki dokuların şişmesi ile birleşen geniz akıntısı, bulantı ve kusmaya da sebep olabilir. Bu sebeple gribal enfeksiyonlardan daha çok sıkıntı çekerler. 

Bebekleri Hastalıktan Korumak İçin: 

1- Bebeğimizin odasının çok soğuk veya çok sıcak ve kuru olmamasına dikkat edin. Kalorifer peteklerinin üzerine havayı nemlendirmesi için su kabı koyun. Çünkü kuru hava bebeğinizin burun mukozasının kuruyup çatlamasını ve virüslerin içeri girmesini kolaylaştırır. 

2- Bebeğinizi ilk bir yaşı içinde, kış ayları boyunca karışık ortamlara götürmeyin. 

3- Anne sütü ile beslemeye gayret edelim. Anne sütü birçok hastalığa karşı koruyor. 

4- Çocuğun yaşadığı ortamda sigara içilmesine izin vermeyelim. Sigara pek çok zararın yanında, solunum yollarını tahriş ederek virüslerin yerleşmesine zemin hazırlar. 

5- Çocuğunuzun kıyafet ve yatak odası eşyalarını, deterjanla değil sabunla yıkayın, iyice durulayın. Kimyasal maddeler bebeğin solunum yollarını tahriş ederek, virüslerin girişini kolaylaştırabilir ve öksürüğe neden olabilir. 

Nasıl Tedavi Edelim? 

1- Bebeğiniz hastalanınca, burnu akmaya başlayacaktır. Burun akıntısı koyu ise, burun tıkanıklığı ve gıcığı önlemek için serum fizyolojik, yani hafif tuzlu su, bebeğin burnuna damlatılabilir. 

2- Bebeğinizi emzirmeye devam edin. Bebeğin sıvı gıda alması salgıların atılmasını kolaylaştırır. Emzirme sırasında salgılanan ağrı kesiciler uyku verir, iyileşmeyi destekler. Süt emmek bebeğin boğazının yumuşaması açısından da faydalıdır. 

3- Bebek beslendikten sonra bir süre dik tutulmalıdır. Böylece gazını çıkarır. Eğer yatay pozisyonda gaz ile birlikte boğaza süt gelirse, boğazdaki tıkanıklık yüzünden sütün akciğerlere kaçması riski vardır. Bu çok tehlikelidir. Burun tıkanıklığı süresince bebeğe yakın alaka göstermek gerekir. 

4- Bebeğinizin öksürük yüzünden uyuyamaması sorununu çözmek için, onu bir süre yüzükoyun olarak dizinize yatırın. Sırtını ovalayarak balgamın çıkmasına yardımcı olun. Daha sonra burnunu silin. Ayrıca birkaç kaşık ılık elma suyu vesaire vererek yutkunmasını sağlayın. 

5- Balgam sorunu olan çocuğunuzun yastığını yükseltin. Sırt üstü değil yan yatırın. Rahat edebiliyorsa yüzükoyun da yatırabilirsiniz. Ama yastığı çok yumuşak olmasın. En iyisi yastığın üzerine katlanmış bir temiz çarşaf koyarak yarı sert bir zemin elde edin. 

6- Bebeğin uyuduğu odanın havası ılık ve nemli olmalıdır. Çok sıcak veya soğuktan kaçının. 

7- Bebeğin öksürük krizlerini atlatmak için buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Bunun için en kolay yol, su ısıtıcısının (Ketıl) kapağını aralık bırakarak on beş- yirmi dakika çalıştırmaktır. Nemli hava teneffüs etmek bebeklerde öksürüğe iyi gelebilir. Çünkü nemli ve sıcak hava burun tıkanıklığını açar. 

8- Tedaviye yardımcı olarak bebeğin boğazını nemlendirmek için sık sık kaynatılmış ılıtılmış su veya hafif çaylar verilebilir. 

Gribe İyi Gelen Bitkiler 

Öncelikle bebeğin en iyi ilacı anne sütüdür. Anne sütü emen bebeklere iştah kesecek kadar çok gıda ve sıvı verilmemelidir. Anne sütü, gıda ve içecek olarak aynı işi gördüğü gibi üstelik anne sütündeki maddeler bebeğin iyileşmesini kolaylaştırır. 

Öksüren bebeklere verilebilecek en faydalı ilaç, boğazını ıslatmak için ılık sudur. Yudum yudum su vermek bebeğin boğazındaki tahrişi azaltır. Boğazdaki yapışkan salgının yutkunma ile uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Boğazda kurumanın ve yapışkan akıntının önüne geçer.

Tavuk Çorbası ve Kimyon 

Ek gıda almaya başlayan bebeklere ılık halde sebze çorbası, tavuk suyu çorbası verilebilir. Hastalık sebebiyle iştahı kesilen çocuklara kolayca yutabileceği yiyecek ve içecekler verilmelidir.

Bir parça taze tavuk etini, yemeklik doğranmış bir soğan ile birlikte pişirin. İçinden eti alıp didikleyin. Bir kasede suyla karıştırdığınız bir kaşık tarhanayı ilave edin. Karıştırarak pişirin. Ilıklaşınca çocuğunuza yedirin. 

Çorbanın içine az miktarda taze çekilmiş kimyon serpmek de şifaya vesile olabilir. Kimyon tohumlarının içindeki yağda hastalıklarla savaşan doğal maddeler bulunmaktadır. Ancak taze çekilmiş olması şarttır. 

Elma Kabuğu ve Tarçın çayı

Bebeklere boğazını ıslatmaları ve yutkunmaları için yudum yudum ılık halde meyve suyu ve bazı bitki çayları da verilebilir. 

Ancak bebeklere acı ve tahriş edici olabilecek baharatlarla çay hazırlanmamalıdır. Zencefil, havlıcan gibi acı baharatlar verilmez. Bebeğin hassas dokularının tahriş olması daha büyük bir sıkıntıya sebep olabilir. 

Bebeklere verilebilecek bir çay formülü, elma kabuğu ile tarçın çubuğu ile hazırlanabilir. Bir cezve içine, bir çubuk tarçın koyup bir süre kaynatın. Bu sırada bir elmanın kabuğunu kalınca soyun. Onu da ilave edip beş dakika daha kaynatın. Ateşi söndürüp el yakmayacak hale gelinceye kadar demlendirin. 

Bebeklere verilen içeceklerin hiçbiri sıcak olmamalı, el yakmayacak kadar ılık olmalıdır. 

Bir yaşından küçük bebeklere bal da verilmez. Elma çayını pekmezle hafifçe tatlandırabilirsiniz. 

Bir yaşından sonra bebeğinize alerjisi yoksa ılık suyla karıştırılarak bal verilebilir. Bal birçok yönden şifa kaynağıdır. 

Taze Sıkılmış Portakal Suyu 

C vitamini vücutta depolanmayan bir vitamindir. Bu sebeple bebeğinize günlük olarak C vitamini içeren meyvelerin suyundan verin. 

Oda sıcaklığında bekletip ılık hale getirdiğiniz portakalı taze taze sıkıp suyundan içirin. Seviyorsa çorbasına limon eklemek de iyi bir çözüm olabilir.

YORUM EKLE
banner64
SIRADAKİ HABER