Piyango ile gelen kat kat kayıp 

Zannederim farkındasınız; Aralık ayı girince büyük caddelerimizde bir hareketlenme başlıyor. Mağaza vitrinleri, alıveriş merkezleri, caddeler, meydanlar, yılbaşını simgeleyen süslerle doluyor.

Ülkemize gelen batılı turistler, herhalde kendilerini ülkelerinde zannediyorlardır. Kim bilir hakkımızda ne düşünüyorlardır? Korkarım ki “Bu Müslümanların kendilerine mahsus bayramları yok mu ki bizimkini kutluyorlar?” diyorlardır.

Ne tuhaftır ki, “Bu topraklardan işgalcileri söküp attık, bağımsızlığımızı kazandık.” diye övünüyoruz ama öyle bir nesil yetiştirdik ki, kendine özüne, kendi milletine yabancı; yabancının değerlerine ise hayran…

Yılda kaç milyon piyango bileti satılıyor; özellikle yılbaşında satılan bilet sayısı daha da artar. Halbuki Rabbimiz kumar hakkında “şeytan işi pislik” buyuruyor:

“Ey mü’minler! Şarap, kumar, dikili taşlar şans okları, şeytanın işi birer pisliktir! Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz! Şeytan, şarap ve kumar ile aranıza düşmanlık, kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?!” (Maide 90, 91)

Ayette adı zikredilen “meysir” cahiliye çağında hayır amaçlı bir kumar çeşidiydi. Meysirde bahse konulan devenin hepsi bağışlanırdı. Meysirin bile yasaklanmış olması gösteriyor ki şans oyunlarının hayır işleri için olması bile haramdır.

Üstelik piyangoda niyet hayır yapmak da değil, az para koyup, zahmetsizce bol para kazanmaktır. Bunun diğer kumar yöntemlerinden bir farkı yoktur.

Çekiliş sonunda yığınla insanın umutları yıkılmakta ve hepsi “Ben ne şanssız bir insanım” duygusuna kapılmaktadırlar. Öte yandan kendisine büyük para isabet edenlerin de çoğu, zıvanadan çıkmakta, karısını boşayıp işini bırakıp, kısa zamanda parayı saçıp savurmaktadır. Sonunda da eskisinden daha fakir bir duruma düşünce “Haram para hayır getirmedi” diye dövünmektedir.

Piyango hakkında halkımız tarafından pek bilinmeyen bir gerçek de şudur: piyangoda kazanılan para haram olduğu gibi kaybedilen para da haramdır.

Yani bilete bakıp, “Ne yapalım şansım yokmuş” deyip çöpe atmakla iş bitmiyor, kazanılsa da kaybedilse de amel defterine “kumar oynamak” günahı yazılıyor. Çünkü bize emanet edilen hiçbir şeyi harama sarf etme hakkına sahip değiliz.

Bu durumda piyangoda kazananlar da kaybedenler de kayıpta; hem dünyada, hem ahirette…

YORUM EKLE