banner52

Helalleşmek dava kazanmaktan daha üstün olmalı

Alev Alatlı: Helalleşmek dava kazanmaktan daha üstün olmalı Yazar Alev Alatlı'nın devlet kurumlarının getirdiği yasaları ve manevi değerleri karşılaştırdığı video sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor. Alatlı, açıklamasında, "Helalleşmek mahkemede dava kazanmaktan daha üstün olmalıdır. Çünkü her yasal hak helal değildir ve olamaz." şeklinde konuşuyor.

banner98
banner112

Yazar Alev Alatlı'nın devlet kurumlarının getirdiği yasaları ve manevi değerleri karşılaştırdığı video sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor. Konuşmasında, "Her yasal hak helal değildir, olamaz" diyen Alatlı, "İmar ruhsatı olan bir müteahhit şehrin ırzına tecavüz ederken yasal olarak suçsuzdur ama yaptığı iş helal değildi. Keza raf ömrünü uzatmak için ekmeğin içine kanserojen madde koyan fırıncının yaptığı ambalajın üzerine koyduğu sürece yasal dolayısıyla suçsuzdur, ama helal değildir. Bir kalem darbesiyle atar ergenleri sokağa döken yazar, alevler afakı sardığında suç mahalinde değilse, olayları evinden seyrettiğini ispat edebiliyorsa yasal olarak suçsuzdur ama helal değildir yaptığı" ifadelerini kullanıyor.

'YENİ BİR DÜZEN GETİRMEK ZORUNDAYIZ'

Yasal olan ile helal olanı örtürşmek gerektiğini vurgulayan Alatlı, "Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmelerini önlemek durumundayız. Yasaların tanıdığı haklardan insanlık ya da Allah adına feragat etmenin garipsenmediği yeni bir düzen getirmek zorundayız. Tarihin bize öğrettiği bir şey var, İster mükemmel bir yönetim sistemini, ister ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmiş olsun bir medeniyetin sevgi ve nefis terbiyesi dumura uğramış manevi enerjisi tükenmişse o medeniyeti ne Birleşmiş Millet tüzüğü ne Helsinki Beyannamesi  AİHM mevzuatı, ne de en üstün silahlar kurtarabilir"şeklinde konuşuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 15:57
YORUM EKLE
banner65
SIRADAKİ HABER