Mümin Şevkli Olmalıdır

Mümin Şevkli Olmalıdır

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem buyuruyor ki:

"Mümin cennete girinceye kadar hiçbir hayra doymaz.” (Tirmizî, İlim 19)

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem bu hadis-i şerifiyle hakiki müminin hayır işlemekte ve sevap kazanmakta çok şevkli ve istekli olması gerektiğine işaret etmektedir. Çünkü cennetteki nimetler ve Rabbimizin katındaki dereceler sonsuzdur. Rabbimiz kulluk yapmakta gayretli olanlara, diğer kulların gıbta edeceği dereceler vereceğini bildirmiştir.

Rabbimizin bazı ayet-i kerimelerde hayırlı işleri, büyük bir şevkle, arzuyla adeta yarışırcasına heyecanla yapmamızı istemiştir: “Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın!” (Bakara, 148)

Bazı ayet-i kerimelerde bizzat cennet nimetleri ve derecelerin isimleri sayılır:

“Muhakkak ki ebrar (iyi kullar) naim cennetinde, (sonsuz nimetler içindedir) Tahtlar üzerinde etrafa bakarlar. Yüzlerinde nimet ve mutluluğun sevincini görürsün. Onlara mühürlü saf bir içecek sunulur. Onun sonu misktir. İşte imrenip birbirinizle yarışacaksanız, asıl bu nimetler için yarışın.” (Mutaffifin, 22-26)

Nefsimiz genel itibarıyla tembel, ihmalkar, bahane bulucu ve erteleyicidir. Ama müslümana düşen onu bu mezmum sıfatlardan tezkiye edip, Allah'ın sevdiği halleri ona yerleştirmektir.Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede amel yapma hususunda tembelliği ve üşengeçliği münafıkların sıfatları arasında saymaktadır ki, müminler bundan şiddetle sakınsınlar:

"Şüphesiz münafıklar, Allah'a oyun etmeye kalkışıyorlar. Halbuki Allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir. Onlar namaza kalktıkları zaman, üşenerek kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah 'ı da pek az zikrederler.” (Nisâ, 142)

Bu hallerden sakınmak için mutlaka Allah'ın sadık kullarıyla beraber olmak lazımdır. Allah dostlarının etrafında kenetlenen bir cemaate uyduğumuz takdirde, salih ve saliha kardeşlerimiz bize amel yapmayı, mübarek zamanları değerlendirmeyi hatırlatır, oruç ve diğer ibadetleri artırmaya teşvik eder.

YORUM EKLE