banner52

Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin KENDİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?

“Hayatın anlamını, maddenin zevklerinin sıkıcı olduğunu kavrayabilmek, varlıkta yokluğu görmek, yoklukta varlığı yaşayabilmektir. Gerçek zevklerin, mana âleminin ruh âlemimize bakan yönünde saklı olduğunu bilebilmek ve o iklime kanatlanma irade ve azmine sahip olmaktır.” (Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin) “Gecenin karanlığında güneş gözlüğüyle gezenlerin yoluna ışık tutmak yerine: önce gözlüğünü çıkarmasını tavsiye edin.”

banner94
Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin        KENDİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?
banner112

KENDİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?

Dünyada geçirdiğimiz sayılı günlerimizi savurgan ve hızla tüketirken, içimizde var olan “Biz insanı en güzel şekilde yarattık” (Tin Suresi 4) ayetinde bildirilen içimizdeki iyiliğin farkına vararak, içimize Rabbimiz tarafından yerleştirilmiş olan doğru şeyi yapma içgüdüsünden faydalanarak Allah’u Zülcelal’in istediği yaşantıyı resmetmek için kendimizi tanımalıyız.

İnsan kendini nasıl tanır? Sorusuna verilebilecek birçok cevap, yol ve yöntem olabilir, yıllardır yazılan bütün kişisel gelişim kitaplarının en büyük iddiası; kişiye kendisini anlayabilmenin yolunu öğretmek değil midir?

YOLCULUĞA ÇIKACAKSANIZ KENDİNİZE DOĞRU SEYAHAT EDİN

Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin” kitabını elinize alıp yazarın kitap sayfalarına özenle serpiştirdiği cümleleri rastgele okumaya başladığınızda kendinizi anlama, tanıma yolunda ince naif cümlelerin içinde zarif ve fasih ipuçları bulacak her bulduğunuz ipucuyla kendi iç benliğinize yolculuğun zevkine varacaksınız.

“İnsanın rağbet ettiği şey, kendi değerinin yansımasıdır” (Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin) cümlesini okuduğunuzda eminim etrafınıza o ana kadar baktığınızdan farklı bakmanın bir yolunu bulmuş olacak, “Dağın zirvesine çıktın diye boyun uzamaz” (Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin) cümlesi ile o gecenin sabahında aynada kendinize farklı bir açıdan bakacaksınız.

Bu kitapta en önemli nokta; şimdiye kadar yazılmış birçok dini, felsefi, edebi ya da kişisel gelişim kitaplarının hulâsasında anlatılmak istenen ana noktaları bir cümle ile insanın zihnine atıp okuduğu cümle ile ruhunu besleyip, insana o güne kadar hissettiklerinden farklı bir huzur vermesidir.

Derler ki; Mevlana Yunus ile karşılaştığında Mesnevisini okutmuş sonra da sormuş: “Yunus Mesnevi'mi nasıl buldun?” Yunus: “Güzel yazmışın da lafı fazla uzatmışsın” der. Mevlana: “Sen olsan ne derdin?” diye sorar. Yunus: “Ete Kemiğe Büründüm, Yunus oldum göründüm” der bırakırdım, demiş.

İşte siz de “Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin” kitabını okurken verdiği duygu ve iç âlemimizde ki bıraktığı etki ile ete kemiğe bürünmüş Yunusun Sözlerini okur gibi olacaksınız.

AŞKI BİLMEK SADECE AŞIK OLMAK MIDIR?

“Vuslatın intizarında olan bir aşık uyuyamaz.

Uyuyorsa âşık değildir o.

Sevgiliyi beklerken uyuyan aşık olur mu hiç?” (Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin) Kitabın sayfalarında bu cümleleri okurken sadece kendinizi değil aşığım dediğiniz o hüzünlü gecelerinde bir sağlamasını yapıp aşkınızın gerçekliğini ya da ölçüsünü anlayabilme imkanını bulacaksınız. Sonrasında kitabın sayfalarında gezinirken:

“Gönül incisi denizlerde bulunmaz.

Onu değerli taşların arasında arama!

Onu ancak yâr’in diyarında bulabilirsin.

Gecenin kalbinde secdenin hayat veren nefesinde mesela…” (Kendime Yazdım Üstüne Alınabilirsin) sözlerini okurken Onsuz geçirdiğiniz gecelerin aslında ne kadar da manasız ve bu güne kadar sadece uyku için olduğunu sandığınız gecelerin aslında kendi iç âleminize yapacağınız yolculuk için bir yolcu durağı olduğunun farkına varacaksınız.

KENDİNİZE GELİN HUZURU BULUN

Kendimizi tanıma önemli bir şeyse bu kadar, bu kitapla bunun için çok kıymetli bir adım atmış ve manâ aleminin tahtında kurulu gönül kapılarını tıkırdatmış ve içeri girmek için açılmasını beklemeye başlamış bulursunuz kendinizi.

“Bu dünyaya ait hiçbir şey vazgeçilmezi olmasın.

Öyleyse vazgeçebileceğin bir şeye kıymet vermemelisin.”

Yazarın kendisine yazdığı cümleleri üstünüze alınmaya başladığınızda kendinize geldiğinizi ve o “Allah’ın kulu olan” kendinizin içinde yıllardır aradığınız huzuru bulacaksınız. Şimdi açın kitabın sayfalarını ve bugüne kadar ertelediğiniz kendi içinize doğru yolculuğa çıkın.

Okuyucu Yorumları:

Ben bu kitabı okumaktan büyük bir mutluluk duydum. Bazen hikmet; şairane yazılmış mısraların arasında gizlidir. Açık söylemek gerekirse Pendname’den ve Hikemul Ataiyye’den aldığım hazzı burada buldum. Kısa cümlelerin içine sıkıştırılmış uzunca meseleler. Her satırında insanı uyaran, kalbine hikmetten damlalar zerk eden harika bir çalışma. Bu konularda yazılmış çok kitaplar var ama bunu farklı kılan sanırım müellifinin de bunları yaşaması ve irfani duyarlılığa sahip olmasıdır. Rabbim müellifin kaleminden daha uzun ve bereketli çalışmalar çıkarsın inşaallah..

Muhammed Zahit Yıldız

**********

Her bir kitap aslında hayatı okumaktır. Bu kitapta sanki göremediğim bir hayatı gördüm. Her bir cümlesinde derin düşüncelere daldım. Sıkılan ruhuma bir ilaç gibi geldi.

Bir hocamın sözü hatırıma geldi. Derdi ki:

“Bir insana okuma aşkı ve onu tatmin edecek kitap verin; emin olun ki bu adam mutlu olacaktır.” O söz hatırıma gelince bu kitap aklıma geldi. Yakınlarıma bu kitaptan hediyede bulundum.

Bir kitap okudum hayatım değişti diyen insanların sözlerinin yanı sıra her toplumdan, kültürden, inanıştan insanların kitaba hayran kalacağı bir kitap.

Kitabın içindeki ses ve her satırda gizli bir ümit verici, destekleyici hayata bakış açımızı değiştiren bir kitap diyebilirim adeta. Kitap okuyunca her satırında ferahladım. Kitabın tüm insanlık için ne ifade ettiğini ifade eden bir kitap. Alışılmışın dışında sizi alıp farklı yerlere götüren bir kitap.

İyi kitaplar gerçek dostlar olarak bilinir. Benim yanımda bir dostum olarak her boş kaldığımda heyecanla açıp okuduğum ve bittiğinde üzüldüğüm bir kitap.

 Muhammed Enes

****************

Bu ahir zamanda birçoğumuz günah ve gaflet karanlığına, hastalıklarına müptela olmuşken "Ahh, biz insanlar! Talip olduğumuz Yüce gayenin kıymetini ve yüceliğini kavrayabilseydik... “Ahh! Bir idrak edebilsek... Karanlıkta kaybolmuşken yolumuza tutulan ışığı söndürmeye çalışır mıydık? Hastayken ağzımıza verilen ilacı tükürür müydük?" (M. Feyzullah Konyevi) sözleriyle yaşam gayemi hatırlatan, bizzat hayatın içinden ve tecrübe edilerek farklı bir çok noktaya değindiği için insani başka başka alemlerde gezindirip tefekkür ettiren bir kitap… Aslında her bir sözü her bir sayfası için bir kitap yazılabilecek kadar da derin mülahazalar var. Yazandan ve emeği geçenlerden Allah razı olsun. İnşaallah yeni kitaplar da çıkarsa mutlu olur, severek okuruz.

Mustafa Şahin Pilgir

****************

Nasıl üstüme alındıysam bir çırpıda bitti. Sadelikten ödün vermeyen, akıcı, açıklayıcı nasihatleri; olayları deliller sunarak anlatan muazzam bir eser olmuş. Son sayfadaki not da çok manidar. "İhtiyaç halinde tekrar oku!"
Öyle ya ders almak zaman alabilir ama geç kalmaktan iyidir.
Ömer Aksoy

****************

Bence ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında. Yazarın kalemine sağlık. İnsan, kitabı okurken en başta kendini sorgulamaya başlıyor. O kadar zarif cümleler var ki içinde... Anlatılmaz okunur.

Zeynep Dörtkol

YAZAR: M. Feyzullah Konyevi

Yayınevi: Feyzem Yayınları

1. Baskı 20.000; Ocak 2018

2. Baskı 10.000; Şubat 2018

128 Sayfa

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Yolcu
Ahmet Yolcu - 7 ay Önce

Nasıl temin edebilirim. Mail adresim. ahmetyolcu100@gmail.com bilgi verirseniz sevinirim.

Sefa akkaya
Sefa akkaya - 7 ay Önce

Çok güzel beğendim

banner61
SIRADAKİ HABER