banner58

Dara antik kent yeniden canlandırılıyor

Mardin’de bulunan “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi” projesi Kalkınma Bakanlığınca onaylandı.

banner93
Dara antik kent yeniden canlandırılıyor
banner112

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı 2018 yılı kapsamında "Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi Projesi" Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı. DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Dara’ya saha ziyareti düzenlendi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylanan 5 milyon liralık projeyle, Mardin'in en önemli tarihi ve turistik antik kenti olan Dara'da modern bir iyileştirme öngörülüyor.

Dara Antik Kenti, Mardin’in güneydoğusunda Mardin’e 30 km uzaklıkta yer alan aynı ismi taşıyan köyde bulunmaktadır.

Dara, Roma İmparatoru Anastasius’un dönemine kadar küçük mütevazı bir yerleşim alanı iken Anastasius, M.S. 505 yılında bir garnizon şehri inşa eder. Dara Antik Kenti’nde, Geç Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı yapılarını bir arada görmek mümkündür.

Bu yapılar arasında, şehrin surları, kapısı, agorası ve sütunlu caddesi, tarihi köprüsü, sarnıçlarını, mozaikli yapısı, hendeği, nekropol alanı ve kümbetleri saymak mümkündür. Bu güçlü tarihsel geçmişi ile Dara, bölgeye gelen hemen hemen bütün turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, yapılacak proje ile tescilli bir Bizans yerleşim yeri ve önemli bir turizm odağı olan Dara Antik Kenti’nin var olan turizm potansiyelini artırılmasının amaçlandığını söyledi.

Altındağ, “Proje sayesinde Dara Antik Kenti’nin rahat ve uygun koşullarda ziyaret edebilmesi amacıyla konservasyon, çevre düzenlemesi ve ziyaretçi merkezi çalışmaları yapılacak. Proje kapsamında antik kentin yer altında kalan kısımları yüzeye çıkarılacak, çevre düzenlemesi yapılarak uygun bir gezi rotası oluşturulacak. Proje sonunda Dara, yeni bir turistik mekân ve bir turizm işletmesi olarak hizmet verecek, yerli ve yabancı turistler Dara Antik Kentini uygun koşullarda gezebilecekler, ziyaretçi karşılama merkezinde dinlenebilecekleri bir turizm hizmetinden yararlanacaklar. Bunun yanında turist hareketliliğiyle birlikte alanın yakında köyde oluşturulabilecek bir köy pazarında organik ürünlerin pazarlanmasıyla hem turistlerin faydalanabilecekleri bir hizmet hem de yerel ekonomiye destek sağlanmış olacak.” dedi.

 3 ay sonra başlanacak projenin 18 ay içerisinde tamamlanarak Dara Antik Kenti'nin ziyaret edilebilir hale gelmesi hedefleniyor.


 

YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER