Kulluk keyfiyet değil mecburiyettir

Allah’u Zülcelal Nahl suresi:32 ayeti kerimede Takva sahipleri öyle kimselerdir ki; melekler canlarını hoş ve rahat olarak alırlar. Selam size, yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık girin cennete derler.

              Allah’u Zülcelal bu ayeti kerimede, kıyamet gününde salih kullarının durumunu bize beyan etmektedir. Allah’u Zülcelal’in ebedül ebed baki hayatı için kendisine bu şekilde hitap etmesini kim istemez. Allah’u Zülcelal bu şekilde kime hitap ederse ne mutlu o kimseye. Rabbim hepimize bu güzel sözle muhatap olmayı nasip etsin kardeşlerim.

              Allah’u Zülcelal mümin olan kullarının ruhunu, günahlardan temizlenmiş bir şekilde alması için meleklerine emreder. Yani temiz olması tamamı ile her şeyden kendini temizleyip kendisini Allah’u Zülcelal’e veren, daima O’nun rızasını isteyen manasındadır. Çünkü kalbin, ruhun, sırrın temizlenmesi Allah’u Zülcelal’in yanında çok kıymetlidir. Kalbini ruhunu sırrını her şeyden çözüp sadece Allah’u Zülcelal’i isteyen kullara Allah’u Zülcelal meleklerine;

Gidin onlara müjde verin. Deyin ki; sizin üzerinize selamet olsun, Allah’u Zülcelal’e halis olarak amel yaptığınızdan dolayı cennete girin diye emir verir.

              Kıyamet gününde herkese, Allah’u Zülcelal yaptığı muameleye göre makam verir. Bu dünya da Allah’u Zülcelal’e karşı nasıl muamelede bulunursak o’ da kıyamet gününde bize o şekilde muamelede bulunacaktır.

YORUM EKLE