banner55

Sıkıntılara Karşı Okunacak Dualar

banner95
Sıkıntılara Karşı Okunacak Dualar
banner112

Sıkıntılara Karşı Okunacak Dualar

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bizim için en güzel örnek olduğu gibi, başımıza gelen çeşitli haller karşısında nasıl dua edeceğimizi de öğretmiştir. 
Sahabeden Abdullah b. Cafer radıyallahu anhu, Hz. Ali radıyallahu anh’tan şöyle rivayet etmiştir: 

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bana şu kelimeleri öğretti ve başıma bir sıkıntı ya da zorluk geldiği zaman bunları okumamı emretti:

“Lâ ilâhe illâllâhü’l-halim’ul-kerîm. Sübhânallahu tebâreke’llâhü Rabbül-‘arşi’l-‘azîm. Elhamdü lillâhi Rabbi’l-‘âlemîn.”

Manası: “Halim ve Kerem sahibi olan Allah’tan başka ilâh yoktur. O’nu her türlü eksiklikten tenzih ederim. O, ulu Arş’ın Rabbidir. Âlemlerin Rabbi Allah’a hamd olsun.” (Ahmed b. Hanbel, 1, 94)

Bu duayı okumak için belli bir zaman veya sayı belirtilmemiştir. Ancak devamlı okumayı adet haline getirmek için farz namazlardan sonra okumak faydalı olur. 

Birçok âlimler, farz bir namaz veya Hacet namazı kıldıktan sonra oturduğun yerden kalkmadıkça okuduğun adeta namazda gibi sayıldığını bildirmişlerdir. Namazın ardından böyle Allah'ın rızasını kazanmaya vesile olacak tesbihatı okuyup ondan sonra dua edilirse, ne dertleri varsa dertlerinden kurtulmaya ve isteklerin verildiğini söylemişlerdir. 

Borçtan Kurtulmak İçin Okunacak Dua 

Sahabeden Ebû Said el-Hudrî radıyallahu anhu şöyle anlatmıştır:

Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem bir gün Mescid’e girdi. Orada Ensâr’dan Ebû Ümâme radıyallahu anh ile karşılaştı. Ona; 

“Ey Ebû Ümâme! Niçin seni namaz vakti dışında Mescid’de oturmuş görüyorum?” diye sordu. O da; 

“Peşimi bırakmayan sıkıntı ve borçlar sebebiyle ey Allah’ın Resûlü!” diye cevap verdi. Bunun üzerine Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem; 

“Sana bazı dualar öğreteyim mi? Bunları okursan, Allah senden sıkıntını giderir ve borcunu ödersin.” dedi. 

“Evet, ey Allah’ın Resûlü! Öğret!” dedi.

“Öyleyse, akşama çıktın mı sabaha erdin mi şu duayı oku” diyerek şu duayı öğretti: 

“Allâhümme innî e’ûzü bike minel-hemmi vel-hüzni. Ve e’ûzü bike minel-‘aczi vel-keseli. Ve e’ûzü bike minel-cübni vel-buhli. Ve e’ûzü bike min ğalebetid-deyni ve kahrir-ricâli.”

Manası:“Allah’ım! Üzüntüden ve kederden sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun beni alt etmesinden ve insanların kahrından sana sığınırım.” 

Sahabeden Ebû Ümâme radıyallahu anhu devamla şöyle anlatır; 

“Ben bu duayı yaptım, Allah benden tasa ve sıkıntımı giderdi, borcumu ödemede kolaylık ihsan etti.” (Buhârî, De’avât, 35, 39; Ebû Dâvud, Salât, 367)

Her Türlü Sıkıntı İçin Dua 

Sahabeden Abdullah ibn Abbas radıyallahu anh diyor ki; Peygamberimiz aleyhisselatu vesselam sıkıntılı zamanlarda şöyle dua ederdi:

"Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm. "

Manası: “Azîm ve Halîm olan Allah’tan başka ilah yoktur. Azametli Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur. Göklerin Rabbi, yerin Rabbi ve güzel Arş’ın Rabbi olan Allah’tan başka ilah yoktur.” (Buhârî, De’avât, 26; Tirmizî, De’avât, 40)

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin dualarına baktığımız zaman, onun daima Allah'ın büyüklüğünü zikrederek tazim ettiğini görüyoruz. Demek ki duada en mühim şeylerden biri Allah'ın büyüklüğünü hatırlamak, o şekilde dua etmektir. 

Dua ederken kabul edileceğine inanarak okumalı, gafil kalple okumamalıdır. Rabbim dualarımızı kabul eylesin. Amin

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasanbircan
Hasanbircan - 8 ay Önce

Rabbim Razı Olsun Rabbim Hayırlı Hizmetler Nasip Etsin İNŞAALLAH

banner62
SIRADAKİ HABER