banner53

Sevmek Günah mıdır?

banner100
Sevmek Günah mıdır?
banner112

Soru: Bir insanın, nikâhsız olarak birini sevmesi günah mıdır? 

Cevap: Sevgi, insanın kalbine konulmuş bir duygudur. Bu duygunun harekete geçmesinin vesileleri vardır. Bir kişiyi görmek veya etkileşme olacak şekilde konuşmak, iletişim kurmak gibi… 

Esas olarak bir müslümanın kendisine helal olmayan bir karşı cinse şehevi duygularla bakması helal değildir. 

Özellikle bakmadığı halde kaza eseri görmüşse, kalbinde bir ilgi doğmuşsa bu günah olmaz. Bu duygu insanın elinde de değildir. Ama o kişiye bakmayı, sevgisini kuvvetlendirecek şekilde onunla ilişki kurmayı sürdürmesi adeta arı kovanına çomak sokmak gibidir. Çünkü bu bir imtihanı celb etmek demektir. 

Böyle bir durumda iki ihtimal vardır:

Bu kişi evlenme çağında, bekar ve evlenecek imkana sahip biriyse; sevgi duyduğu kişiyle evlenme niyeti taşıyorsa, en kısa zamanda bu konuda adım atıp evlenebilir. O zaman evlenmek niyetiyle bakmak ve görüşmek helal olur. 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem evlenecek kişilere, görmelerini tavsiye etmiştir. (bkz. Müslim, Nikâh 12) 

Bir hadis-i şerifte Peygamber sallallahu aleyhi vesellem: 

"Biriniz kadına tâlip olduğunda, evlenme gayesiyle bakmış olduktan sonra ona bakmasında günah yoktur." buyurmuştur. (Ahmed ibn-i Hanbel; Müsned XVI/154) 

Evlenme niyeti taşıyan kişinin bir kimseyi görmesi ve sevgi duymasında sakınca yoktur. Ancak evlenmek için imkanı olmayan veya bu konuda başka engelleri olan bir kişinin gözünü haramdan sakınması gerekir. Çünkü sevgisi onu Allah'ın haram kıldığı zinaya sürükleyebilir. 

Hatta evlenmek niyetiyle bir kişiye sevgi duyan kişinin de bu duygusuna aşırı kapılmaması gerekir. Çünkü belki bu evlilik onun nasibi değildir. 

Bir kişi henüz evlenip evlenemeyeceği belli değilken birisine aşırı derecede gönül bağlarsa, o kişinin kendisini reddetmesine veya başkasıyla evlenmesine tahammül edemez. Bu durumda aşırı öfke veya üzüntüye kapılabilir. Bu aşırı duygular onun ruh dengesini bozabilir. Nitekim zaman zaman böyle hadiseler görüp duyabiliyoruz. 

Allah bir işin olmasını takdir etmediyse, hiçbir sebep yokken bile engeller çıkabilir ve o iş bir türlü olmaz. Bir duyguya kendini çok kaptıran kişi, istediği şey gerçekleşmeyince isyan edebilir. 

Eğer sevdiği kişinin başkasıyla evlenmesi takdir edilmişse, o zaman Allah'ın takdirine rıza göstermekte zorlanır. İşte insanın kendisini bir duyguya fazla kaptırıp da böyle tehlikelere atmaması gerekir. 

Bir kişi birisine ilgi duydu, ama istediği netice olmadıysa kendi kendine şöyle düşünmelidir: “Ben Allah'ın benim hakkımda ne takdir ettiğini bilmiyorum. Belki de benim için ondan daha hayırlısını takdir etmiş olabilir. Belki nefsime hoş gelen kişi benim hakkımda hayırlı değildir.”

İnsanın sağduyusunu ve basiretini kaybedecek kadar duygularına kapılması uygun değildir. Buna sebep olan imtihanlardan elden geldiği kadar sakınmak gerekir. 

Allah'ın size nasip ettiği eşinizi helal olarak sevmek hem böyle acılara sebep olmaz, hem gerçek mutluluğa vesile olur, hem de Allah katında sevap kazandırır. 

Soru: Bir kişiyi seven, ama evlenme imkanı olmayan kişi, kimseye söylemezse ve iffetini korursa şehit sevabı var, diyorlar. Doğru mudur? 

Cevap: Bazı kaynaklarda şu mealde hadis-i şeriflere rastlanılıyor: 

"Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir." (Deylemi)

"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek, sabredenin günahlarını, Allah-u Teala affedip cennetine koyar." (İbni Asakir)

"Aşkını gizleyip, iffetini muhafaza ederek ölen şehiddir." (Kenzu’l-Ummal, Hakim, Hatib)

Bu hadis-i şeriflerin ortak noktası, “iffetini muhafaza etmek”tir. Yani aşkına sabreden kişi şehit sayılsa da, sayılmasa da, hislerine mağlup olmayıp sabretmesine karşılık büyük mükafat verileceği anlaşılmaktadır. Bundan da böyle bir imtihana sabretmenin zorluğu anlaşılabilir. 

Kalpte güçlü bir duygu oluştuğu zaman ona kapılmamak, sabırlı olmak, Allah'a isyan etmemek zor bir imtihandır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar böyle bir imtihana düşmekten Allah'a sığınmak gerekir. Bunun için de gözümüzü, gönlümüzü muhafaza etmeli; bize henüz helal olmayan nikahsız kişilere bakmaktan sakınmalıyız. 

Saf ve temiz duygularımızı Allah'ın nasip ettiği eşimize saklamamız çok daha emniyetli olur. 

Elde olmadan böyle bir imtihana düşen kişinin de sonundaki sevabı düşünerek sabretmesi, iffetini muhafaza etmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 10:19
YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER