banner52

Mü'minin 24 saati nasıl olmalı?

Günümüzde yaşayan İslam alimlerinden Seyda Muhammed Konyevi Hz.'nin, Mü'minin 24 saatinin nasıl olası gerektiğini özet halinde açıklamıştır.

banner100
Mü'minin 24 saati nasıl olmalı?
banner112

Bir müslümanın, mü’minin 24 saatinin özetini Seyda Muhammed Konyevi Hz. maddeler halinde ''Mü'minin 24 saati'' adlı kitabında şu şekilde açıklamıştır:


Herkes kendi konumuna ve durumuna göre (talebe, tüccar, işçi, esnaf, serbest meslek vs.) bu programı yerine getirmelidir.

1. Yataktan kalkınca abdest almak ve gün boyunca abdestli olmak.
2. Sabah namazını cemaatle ve vaktinde kılmak.
3. Namaz bitiminden güneş doğuncaya kadar, kerahat vaktinin tamamında; zikir, (vird) ibadet, tefekkür etmek, Kur'an-ı Kerim okumak,
4. Güneş doğduktan sonra, dünya işi ile meşgul olmak veya sosyal münasebetler vs. ile uğraşmak.
5. Güneş bir mızrak boyu yükselince Duha Namazı kılmak.
6. Öğle namazına kadar, vaktini, durumuna göre zaruri şeylerle değerlendirmek. 
7. Öğleden sonra, kısa gecelerde gece namazına kalkabilmek için, müsaitse bir müddet "kaylule" uykusuna yatmak. İhtiyaç yoksa, iş-güçle veya ibadetle meşgul olmak.
8. Sabah veya ikindiden sonra 1 saat zikirle meşgul olmak (Virdden geri kalan zamanı, ölümü tefekkür, tesbihat, Kur'an okumak vs. ile değerlendirmek),
9. Akşam namazından sonra, yatsıya kadar Evvabin Namazı kılmak ve Kur'an-ı Kerim okumak.
10. Yatsı namazından sonra yatmak, yatılmazsa, dini sohbet ve hayırlı işlerle meşgul olmak (Boş şeylerle uğraşmak mekruhtur.)
11. Fecirden önce Teheccüd Namazı (Gece Namazı) kılmak. 

Bu programı her müslüman, bir öğrencinin günlük ders programına uyduğu gibi ehemmiyet göstererek uyar ve gününü hayırlı bir şekilde değerlendirirse, inşallah mahşer gününde mahzun ve perişan olmaz.

Bir mü'minin her saatini nasıl değerlendirmesi gerektiğine dair tafsilatlı bilgi edinmek için Seyda Muhammed Konyevi hz. ''Mü'minin 24 Saati'' isimli kitabına bakmanızı tavsiye ederiz.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 21:04
YORUM EKLE
banner63
SIRADAKİ HABER