banner57

İslamın adaleti

Bilmiyor musun, hayvanlar yaptıklarından sorumlu değildir.

banner94
İslamın adaleti
banner112

Endülüs devleti zamanında bir papaz vardı. Görevli olduğu kilisenin çatısında nadir bulunan bir çiçek yetiştirmekteydi. Papazın bir de keçisi vardı. Keçisi zaman zaman kilisenin damına çıkardı. 

Papaz bir gün çiçeğine bakmak için çatıya çıktığında çiçeğin koparılmış olduğunu gördü. Bu duruma çok kızdı. O sırada kilisenin damında keçiyi görünce, “Çiçeği olsa olsa keçi yemiştir,” diye düşündü. Kızgınlıkla keçiyi tuttuğu gibi çatıdan aşağıya attı. Zavallı keçi feci şekilde öldü.

Bu durumu gören komşular, hayvana yaptığı bu eziyetten dolayı Papazı, Kadı’ya şikayet ettiler. Kadı efendi; 

- Bilmiyor musun, hayvanlar yaptıklarından sorumlu değildir. Hem o çiçeği keçinin yediğini nereden biliyorsun? Gözünle gördün mü? Yahut gören başka kimse var mı? Diye sordu. 

Papaz:

- Hayır görmedim. Başka bir gören de yok. Ama o dama benden başka kimse çıkmaz. Keçiyi de orada görünce onun yaptığını düşündüm. Ona kızıp cezalandırmamda bir haksızlık yok, diye kendini savundu. Kadı ise 

- İslam’da beraatı zimmet esastır. Bir kişinin suç işlediğine dair şahit yoksa asıl olan suçsuz olmasıdır. Üstelik hayvanlar yaptıklarından mesul de değildir. Ona böyle ceza vermeye kalkman zulümdür, dedi. Papaza yaptığı acımasız hareketten dolayı tazir cezası verdi. 

Papaz bu cezanın haksız olduğunu düşündü. Kendi düşüncesine göre, keçisi suçluydu ve onu istediği gibi cezalandırmaya hakkı vardı. 

Aradan biraz zaman geçmişti. Bir gün papaz, tenha bir sokakta yürürken karşı taraftan sendeleyerek gelen bir adamın yere yıkıldığını gördü. Hemen adamın yanına koşunca adamın böğrüne bir hançer saplanmış olduğunu fark etti. Hançeri tutup çıkarmaya çalışırken şehrin muhafızları olay yerine geldi ve papazı zanlı olarak tutukladılar. Mahkemeye çıkardılar ve: 

- Efendim, olay yerinde Papazdan başka kimse yoktu. Onun yaptığını düşünüyoruz, dediler. 

Papaz, başından geçenleri olduğu gibi anlattı ve suçunun olmadığını söyledi. Kadı efendi; 

- Her ne kadar olay yerinde senden başka kimse olmasa da, o adamı hançerleyen kişinin sen olduğuna dair bir görgü şahidi yok. Bu sebeple İslam’a göre seni suçlamamız mümkün değil, dedi. Ardından da geçmişte görülen davayı hatırlattı: 

- O vakit sen keçinin o çiçeği yediğini gözünle görmediğin halde onu suçlayıp ceza vermeye kalkışmıştın. İşte ben de şimdi senin gibi davransaydım, senin suçlu olduğuna hükmedecektim. Ama İslam’da suçu ispat edilene kadar herkes masum kabul edilir. Şimdi İslam adaletinin doğru olduğunu anladın mı? Dedi. 

Papaz, bir gayrimüslim olmasına rağmen kendisini suçlamakta aceleci davranmayan, İslam adaletini uygulayan Kadı efendiye: 

- Haklısınız, sizin adaletiniz üstündür, demekten başka çare bulamadı.

YORUM EKLE
banner64
SIRADAKİ HABER